Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

W kasach samorządów brakuje 17,5 miliarda złotych. Można byłoby wybudować za to 700 szkół

Krajowy Rejestr Długów

Rekordzistką jest firma z Warszawy, której dług to ponad 13,5 mln. Wśród osób prywatnych w gronie dłużników przeważają mężczyźni. Kobiety mają mniejsze zaległości.

Administracyjny tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności - nowa interpretacja Sądu Najwyższego

zaległości podatkowe

Sąd Najwyższy w uchwale z 25 października 2023 r. (sygn. III CZP 2/23) rozstrzygnął istotne zagadnienie dotyczące administracyjnych tytułów wykonawczych zabezpieczonych hipoteką przymusową. Kluczowym problemem było określenie, czy takie tytuły mogą uzyskać sądową klauzulę wykonalności w celu zaspokojenia zobowiązań podatkowych z nieruchomości obciążonych hipoteką w planie podziału sum uzyskanych z egzekucji sądowej.

Czy do umowy o zarządzanie PPK stosuje się procedury udzielania zamówień publicznych?

Pracownicze Plany Kapitałowe

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych mają zastosowanie do umów o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym tylko wtedy, gdy wartość zamówienia na zarządzanie jest co najmniej równa progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Pzp.

Kto nadaje klauzulę wykonalności na tytuł egzekucyjny pochodzący od sądu administracyjnego?

klauzula wykonalności

Kto formalnie nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu sądu administracyjnego? Odpowiedź na to pytanie została jednoznacznie rozstrzygnięta w orzecznictwie, a w szczególności w postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2022 r.

Nowe zasady udzielania zamówień na potrzeby wojskowych komisji lekarskich

kwalifikacja wojskowa

14 lutego 2025 roku minister obrony narodowej podpisał rozporządzenie sprawie trybu udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne. Określa ono tryb udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne na potrzeby orzekania przez wojskowe komisje lekarskie.

Zamówienia publiczne: oświadczenie zamiast referencji - zasady i warunki dla wykonawców

oświadczenie

Wykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego powinien złożyć dowody, które potwierdzają należyte wykonanie lub wykonywanie usług ujętych w przedstawionym zamawiającemu wykazie.

Aukcja elektroniczna a przepisy Prawa zamówień publicznych

zamawiający

Systematycznie rośnie liczba zamawiających, którzy wykorzystują aukcję elektroniczną w procesie udzielenia zamówienia publicznego.

Waloryzacja wynagrodzenia w zamówieniach publicznych - kluczowe zasady i ograniczenia zgodnie z ustawą Pzp

waloryzacja

Opracowane przez zamawiającego zapisy projektowanych postanowień umowy o wykonanie zamówienia publicznego nie powinny ograniczać maksymalnej dopuszczalnej zmiany wynagrodzenia wykonawcy z tytułu należnej waloryzacji.

Odrzucenie oferty skutkiem niedotrzymania zasad obliczenia ceny

ocena ofert

Zamawiający w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia określa między innymi zindywidualizowane dla danego zamówienia wymogi, jakie muszą zostać spełnione przez wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego w zakresie obliczenia ceny realizacji przedmiotu tegoż zamówienia.

Progi stosowania Prawa zamówień publicznych w 2025 roku

zamawiający

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa progi, od których powstaje obowiązek jej stosowania w zależności od rodzaju zamawiającego, jak i progi, od których zwiększa się stopień sformalizowania procedur wyboru wykonawcy danego zamówienia.