Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Spełnianie warunków udziału w zamówieniach publicznych: wymóg ciągłości wg KIO

postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z judykaturą dotyczącą zamówień publicznych wykonawcy składający ofertę w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązani są do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu przez cały czas od daty upływu terminu składania ofert co najmniej do dnia wyboru oferty najkorzystniejszej.

ePłatności cieszą się coraz większą popularnością. Kwota transakcji przekroczyła 20 mln zł

pieniądze

To na razie pilotaż, ale kolejne urzędy integrują swoje systemy z ePłatnościami. Ten system to duże udogodnienie dla petentów, wystarczy aplikacja mObywatel.

Egzekucja przeciwko zmarłemu dłużnikowi - kto ponosi koszty?

komornik

Czy wierzyciel, który złożył wniosek o egzekucję przeciwko osobie już nieżyjącej, musi pokryć koszty postępowania? Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego wyjaśnia tę kwestię i wskazuje, kiedy takie działanie może zostać uznane za "oczywiście niecelowe". To istotna informacja nie tylko dla wierzycieli, ale także dla komorników i sądów.

Czy stały dostawca jest objęty klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa?

tajemnica przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji zawiązanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego tylko w przypadkach określonych w ustawie.

W kasach samorządów brakuje 17,5 miliarda złotych. Można byłoby wybudować za to 700 szkół

Krajowy Rejestr Długów

Rekordzistką jest firma z Warszawy, której dług to ponad 13,5 mln. Wśród osób prywatnych w gronie dłużników przeważają mężczyźni. Kobiety mają mniejsze zaległości.

Administracyjny tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności - nowa interpretacja Sądu Najwyższego

zaległości podatkowe

Sąd Najwyższy w uchwale z 25 października 2023 r. (sygn. III CZP 2/23) rozstrzygnął istotne zagadnienie dotyczące administracyjnych tytułów wykonawczych zabezpieczonych hipoteką przymusową. Kluczowym problemem było określenie, czy takie tytuły mogą uzyskać sądową klauzulę wykonalności w celu zaspokojenia zobowiązań podatkowych z nieruchomości obciążonych hipoteką w planie podziału sum uzyskanych z egzekucji sądowej.

Czy do umowy o zarządzanie PPK stosuje się procedury udzielania zamówień publicznych?

Pracownicze Plany Kapitałowe

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych mają zastosowanie do umów o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym tylko wtedy, gdy wartość zamówienia na zarządzanie jest co najmniej równa progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Pzp.

Kto nadaje klauzulę wykonalności na tytuł egzekucyjny pochodzący od sądu administracyjnego?

klauzula wykonalności

Kto formalnie nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu sądu administracyjnego? Odpowiedź na to pytanie została jednoznacznie rozstrzygnięta w orzecznictwie, a w szczególności w postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2022 r.

Nowe zasady udzielania zamówień na potrzeby wojskowych komisji lekarskich

kwalifikacja wojskowa

14 lutego 2025 roku minister obrony narodowej podpisał rozporządzenie sprawie trybu udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne. Określa ono tryb udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne na potrzeby orzekania przez wojskowe komisje lekarskie.

Zamówienia publiczne: oświadczenie zamiast referencji - zasady i warunki dla wykonawców

oświadczenie

Wykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego powinien złożyć dowody, które potwierdzają należyte wykonanie lub wykonywanie usług ujętych w przedstawionym zamawiającemu wykazie.