Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Waloryzacja wynagrodzenia w zamówieniach publicznych - kluczowe zasady i ograniczenia zgodnie z ustawą Pzp

waloryzacja

Opracowane przez zamawiającego zapisy projektowanych postanowień umowy o wykonanie zamówienia publicznego nie powinny ograniczać maksymalnej dopuszczalnej zmiany wynagrodzenia wykonawcy z tytułu należnej waloryzacji.

Odrzucenie oferty skutkiem niedotrzymania zasad obliczenia ceny

ocena ofert

Zamawiający w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia określa między innymi zindywidualizowane dla danego zamówienia wymogi, jakie muszą zostać spełnione przez wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego w zakresie obliczenia ceny realizacji przedmiotu tegoż zamówienia.

Progi stosowania Prawa zamówień publicznych w 2025 roku

zamawiający

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa progi, od których powstaje obowiązek jej stosowania w zależności od rodzaju zamawiającego, jak i progi, od których zwiększa się stopień sformalizowania procedur wyboru wykonawcy danego zamówienia.

Średni czas trwania przetargów publicznych w Polsce

przetarg

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa minimalne terminy na składanie ofert, które zobowiązany jest wyznaczyć zamawiający, prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

Dopuszczenie firm spoza UE do zamówień publicznych: wyrok TSUE i praktyka zamawiających

postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Zasady udzielania zamówień publicznych dotyczą między innymi zapewnienia równego traktowania wykonawców, jak również możliwie nieograniczonego dostępu do ubiegania się o uzyskanie zamówienia.

Pzp: szczegółowe zasady publikacji zmian w SWZ na stronie internetowej

zamawiający

Zgodnie z art. 137 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, w przypadku gdy zmiana treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiający przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp.

Środki dowodowe w zamówieniach publicznych - kiedy można je uzupełniać?

przedmiot zamówienia

Zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty. Natomiast w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert oraz przedmiotowych środków dowodowych.

Zwrot wadium w przetargach publicznych - zamawiający nie może przetrzymywać wadium

zamawiający

Wykonawca musi otrzymać zwrot wadium wniesionego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w terminie do 7 dni kalendarzowych od zaistnienia okoliczności enumeratywnie wymienionych w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wniesienie skargi na postanowienie KIO o umorzeniu postępowania odwoławczego - ustawa Prawo zamówień publicznych

sąd zamówień publicznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wnosi się do sądu zamówień publicznych (aktualnie XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy i Zamówień Publicznych Sądu Okręgowego w Warszawie).

Kiedy zamawiający ma obowiązek płacić wynagrodzenie w częściach?

zamawiający

Zamawiający zobowiązani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych obligatoryjnie muszą zgodzić się na częściową wypłatę wynagrodzenia należnego wykonawcom za wykonane dostawy, usługi lub roboty budowlane.