Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych: jak uniknąć błędów?

zamawiający

Obowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia jednoznacznego i wyczerpującego opisu kryteriów oceny ofert wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu ich oceny.

Kto prowadzi egzekucję w Polsce? Rola sądów i komorników w świetle prawa

komornik

System egzekucyjny w Polsce jest szczegółowo uregulowany przez przepisy prawa, zwłaszcza Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o komornikach sądowych. Artykuł 758 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi podstawowy przepis dla organów kompetentnych do prowadzenia egzekucji sądowej.

Alternatywy dla listów referencyjnych w zamówieniach publicznych

podmiotowe środki dowodowe

W jaki sposób komornik sprzedaje ruchomości (zajęty samochód)?

komornik

Po zajęciu ruchomości np. w postaci samochodu oraz dokonaniu jego oszacowania komornik sądowy jest zobowiązany do sprzedaży ruchomości, a z uzyskanej ze sprzedaży sumy - do zaspokojenia wierzyciela.

Prawo opcji w zamówieniach publicznych: jak skutecznie wykorzystać i uniknąć pułapek?

przedmiot zamówienia

Opisując przedmiot zamówienia, zamawiający zobowiązany jest między innymi podać jego wielkość poprzez określenie w treści specyfikacji warunków zamówienia minimalnego poziomu zapotrzebowania. Ewentualne zwiększenie ponad określone minimum może stanowić właśnie opcję, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji zamawiającego.

Jakie prawa ma dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym?

postępowanie egzekucyjne

W toku postępowania egzekucyjnego dłużnik może czynnie w nim uczestniczyć. W granicach i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego dłużnik jest uprawniony do podejmowania działań, składania wniosków i zasięgania informacji oraz żądania wydania odpisów dokumentów.

Rażąco niska cena w zamówieniach publicznych: jak rozpoznać i co zrobić?

rażąco niska cena

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia rażąco niskiej ceny, jednak w świetle ugruntowanego orzecznictwa i dorobku doktryny należy uznać, że ceną rażąco niską jest cena nierealistyczna, za którą nie jest możliwe wykonanie zamówienia w należyty sposób i która wskazuje na zamiar realizacji zamówienia poniżej kosztów własnych wykonawcy, niepozwalająca na wygenerowanie przez niego zysku.