Pytanie
Czy w przetargu nieograniczonym na dostawę umundurowania mogę zażądać dołączenia po 1 sztuce ubrania lub obuwia?
Odpowiedź
Możesz żądać złożenia wraz z ofertą próbek, tj. 1 sztuki umundurowania i obuwia, jeżeli są one niezbędne do przeprowadzenia postępowania i jesteś w stanie stwierdzić na ich podstawie, że wykonawca zaoferował przedmiot zamówienia odpowiadający Twoim wymaganiom.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów pozwala na żądanie od wykonawców m.in. próbek, opisów i fotografii w celu wykazania, że oferowane przez nich dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom określonym przez Ciebie w siwz. W związku z tym prowadząc postępowanie na dostawę umundurowania, masz prawo żądać próbek w postaci 1 sztuki ubrania lub obuwia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 8 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 12 dni do końca01.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Próbka to też dokument
Niemniej jednak musisz pamiętać, że próbki są szczególnym rodzajem dokumentu i jako taki podlegają przepisom ustawy Pzp np. w zakresie uzupełniania czy wyjaśnień. Również, co istotne, przepisowi art. 25 ust. 1, zgodnie z którym możesz żądać wyłącznie dokumentów i oświadczeń niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.
Czy jesteś w stanie właściwie ocenić próbkę ubioru?
Pamiętaj także, że próbek możesz żądać jedynie w celu potwierdzenia, że dostawy umundurowania i obuwia oferowane przez wykonawców spełniają wymagania określone przez Ciebie w siwz.
W mojej ocenie powinieneś żądać próbek, jeżeli: są one niezbędne do przeprowadzenia postępowania, jesteś w stanie stwierdzić na ich podstawie, że wykonawca zaoferował przedmiot zamówienia zgodny z Twoimi wymaganiami.
Niebagatelne w stosunku do drugiej okoliczności jest dysponowanie możliwością zbadania próbek umundurowania i obuwia w specjalistycznym laboratorium. Bez tego możesz dokonać jedynie oceny organoleptycznej, która może (lecz nie musi) okazać się niewystarczająca w stosunku do postawionych przez Ciebie wymagań technologicznych.
Oceniając więc niezbędność żądania w niniejszym postępowaniu szczególnego dokumentu, jakim są próbki, weź pod uwagę powyższe okoliczności.
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.);
§ 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 226, poz. 1817).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej.
-
Zobowiązanie do udostępnienia zasobów wyłącznie w oryginale
Przetargi krok po krokuZ treści ustawy Pzp i Kodeksu cywilnego jednoznacznie wynika, że wykonawca, który chce udowodnić zamawiającemu, że może polegać na zasobach innych podmiotów musi to uczynić przedstawieniem pisemnego zobowiązania, a nie kopią zobowiązania. -
Do którego momentu postępowania zamawiający może zmieniać siwz?
Zamówienia publiczneZamawiający w uzasadnionych przypadkach może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. -
Jak zaksięgować zatrzymaną kwotę wadium przetargowego?
Zamówienia publiczneZamawiający nie może ograniczać prawa wykonawcy do swobodnego wyboru sposobu wniesienia wadium spośród możliwych form przewidzianych przepisami ustawy.