Z analizy zapisów zawartych w KRS zamawiający może sprawdzić, czy sytuacja finansowa wykonawcy nie budzi wątpliwości np. co do regulowania opłat z tytułu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i czy innych należności publiczno - prawnych. Ponadto na podstawie KRS można jednoznacznie ustalić czy osoba, która podaje się za członka zarządu lub prokurenta, w rzeczywistości może reprezentować wykonawcę zainteresowanego uzyskaniem zlecenia opłacanego ze środków publicznych. Dane zawarte w KRS umożliwiają również uzyskanie informacji, czy wobec danej firmy nie rozpoczęto procesu jej likwidacji.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Dostęp do informacji zawartych w KRS jest powszechny. Każdy zainteresowany może zapoznać się z zapisami KRS w odniesieniu do każdego podmiotu figurującego w tej ewidencji. Osoba zainteresowana nie musi uzasadniać powodów, dla których chce zapoznać się z KRS danego podmiotu.
W dziele 1 KRS zawarte są informacje odnoszące się do formy prawnej zarejestrowanego podmiotu, adresu jego siedziby, posiadanych oddziałach oraz informacje dotyczące przekształcania podmiotu, podziału lub połączenia z innymi podmiotami. W dziale 1 KRS zawarta jest również informacja o nr NIP jakim posługuje się przedsiębiorca wpisany do rejestru.
Dział 2 KRS zawiera informacje o organie uprawnionym do reprezentacji danego przedsiębiorcy i osobach wchodzących w jego skład - są to zatem informacje istotne dla ustalenia kto może w imieniu przedsiębiorcy podpisać ofertę bądź umowę.
W dziale 3 KRS zawarto informacje związane z przedmiotem działalności określonym wg PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Ponadto dział 3 zawiera informacje dotyczące składania do KRS dokumentów dotyczących spraw spółki - zwłaszcza rocznych sprawozdań finansowych.
Treścią działu 4 KRS są informacje dotyczące ewentualnych zaległości w należnościach publiczno-prawnych. Dział 5 zawiera informacje dotyczące ewentualnego powołania kuratora. W dziale 6 zawierane są informacje o otwarciu i zakończeniu procesu likwidacji przedsiębiorstwa, ustanowieniu zarządu komisarycznego, rozwiązaniu lub unieważnieniu spółki, wznowieniu lub zawieszeniu działalności przez przedsiębiorcę oraz o ewentualnym postępowaniu naprawczym lub układowym.
Dostęp do KRS możliwy jest poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl.
KRS prowadzony jest dla spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) oraz spółek osobowych (spółka jawna, komandytowa, komandytowo - akcyjna, spółka partnerska).
Natomiast w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą stosownym rejestrem jest ewidencja działalności gospodarczej.
Podobnie jak w przypadku KRS ewidencja działalności gospodarczej jest jawna dla wszystkich zainteresowanych. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina lub miasto na prawach powiatu. Decyzję o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonuje wójt, burmistrz lub prezydent. W ewidencji działalności gospodarczej zawarte są informacje dotyczące oznaczenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą (imię i nazwisko, nazwa firmy) adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, określenie z wykorzystaniem kodów PKD zakresu prowadzonej działalności, datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. W rejestrze znajdują się również informacje o posiadanych przez podmiot prowadzący działalność koncesjach i zezwoleniach.
-
Wykonawca załączył gwarancję wadialną do oferty zamiast złożyć w kasie zamawiającego - czy to podstawa do wykluczenia?
Przetargi krok po krokuJeśli wadium w formie gwarancji zostało załączone do oferty złożonej przed upływem terminu składania ofert, to zamawiający dysponuje kwotą wadium. -
Zmiana unijnych progów stosowania Prawa zamówień publicznych
Zamówienia publiczneRozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadza zmiany wysokości progów stosowania ustawy Pzp, po przekroczeniu których powstaje obowiązek przekazanie ogłoszenia dotyczącego wszczęcia procedury przetargowej do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. -
Powołanie się na zasoby innej firmy - jakie dokumenty powinien złożyć wykonawca?
Przetargi krok po krokuZamawiający ma prawo żądać dokumentów na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia w stosunku do innych podmiotów, na których potencjał powołuje się wykonawca składający ofertę, a ten inny podmiot będzie brał udział w realizacji zamówienia. -
Zapytanie o cenę coraz mniej popularne
Zamówienia publiczneKomitet Rady Ministrów przyjął ?Sprawozdanie Prezesa UZP o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2010 r.?