Pytanie
Jak postąpić, w przypadku gdy wykonawca nie dołączył do oferty wymaganego w siwz kosztorysu? Czy należy wezwać go do uzupełnienia dokumentów?
Odpowiedź
Zamawiający ma obowiązek wezwania do uzupełnienia brakujących w ofercie lub zawierających błędy dokumentów tylko wówczas, gdy są to dokumenty potwierdzające:
- spełnianie warunków w postępowaniu,
- przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego.
Kosztorysu ofertowego nie można zaliczyć do ww. rodzaju dokumentów, a tym samym zamawiający nie może skorzystać z procedury określonej w art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, zawierające błędy, lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.
Z powyższego wynika, że zamawiający ma obowiązek uzupełnienia brakujących w ofercie dokumentów albo uzupełnienia dokumentów zawierających błędy tylko wówczas, gdy są to dokumenty potwierdzające:
- spełnianie warunków w postępowaniu,
- przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego.
Kosztorysu ofertowego nie można zaliczyć do ww. rodzaju dokumentów, a tym samym zamawiający nie ma prawa skorzystać z procedury określonej w art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, polegającej na wezwaniu wykonawcy do złożenia brakujących w ofercie dokumentów. W takiej sytuacji zamawiający jest zobowiązany odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp.
Skoro ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia wynikało, że wykonawca był zobowiązany załączyć do oferty kosztorys ofertowy, to jego brak stanowi przesłankę odrzucenia oferty na podstawie ww. przepisu.
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 3, art. 87 ust. 2 pkt 3, art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie zajmującym się audytem wewnętrznym i kontrolą, także zamówień publicznych.
-
Usługi na wykonanie dokumentacji projektowej i kosztorysu inwestorskiego - szacować razem czy osobno?
Przetargi krok po krokuWartości usług wykonania dokumentacji projektowej i usług wykonania kosztorysów inwestorskich wolno sumować. -
Wykonawca nie potwierdził spełniania warunków udziału - wezwać do uzupełnienia czy wykluczyć?
Przetargi krok po krokuJeżeli w odpowiedzi na wezwanie wykonawca nie złoży dokumentów potwierdzających spełnienie warunku udziału w postępowaniu, zamawiający ma obowiązek wykluczyć go z postępowania o udzielenie zamówienia. -
Czy zamawiający może pomniejszyć wynagrodzenie ryczałtowe za niewykonane prace?
Przetargi krok po krokuW przypadku ryczałtowej formy wynagrodzenia wykonawca zobowiązuje się do wykonania zamówienia za jedną stałą kwotę, która jest z góry określona w umowie i obejmuje wykonanie całokształtu prac określonych w siwz. -
Główny księgowy może przewodniczyć komisji przetargowej
Zamówienia publiczneJeżeli kierownik zamawiającego na podstawie delegacji zawartej w art. 19 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych powoła komisję przetargową może obowiązki przewodniczącego powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku głównego księgowego.