Pytanie
Czy w przetargu nieograniczonym można przewidzieć w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz, a następnie udzielić zamówień uzupełniających na dostawę komputerów stacjonarnych i przenośnych na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp?
Odpowiedź
Udzielenie zamówienia uzupełniającego w powyższej sytuacji uzależnione jest od wykazania przez zamawiającego dodatkowej przesłanki dotyczącej niekompatybilności technicznej lub nieproporcjonalnie dużych trudności technicznych w użytkowaniu i dozorze, jakie nastąpiłyby w przypadku zmiany wykonawcy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp zamawiający w celu udzielenia dostaw uzupełniających - oprócz niebudzących wątpliwości przesłanek, takich jak np. przeprowadzenie przetargu ograniczonego lub nieograniczonego dla zamówienia podstawowego lub dotyczących tożsamości zamówienia - powinien spełnić także dodatkową przesłankę związaną z obowiązkiem wykazania, że zmiana wykonawcy doprowadziłaby do komplikacji technicznej wszystkich dostaw (zarówno objętych zamówieniem podstawowym, jak i zamówieniem uzupełniającym). Tym samym wprawdzie możliwe jest udzielenie w trybie z wolnej ręki zamówienia uzupełniającego na dostawy komputerów stacjonarnych i przenośnych, jednakże należy podejść do tego zadania z dużą ostrożnością. Należałoby wykazać bowiem, że zmiana wykonawcy prowadziłaby do nabycia rzeczy o innych parametrach technicznych niż sprzęt dostarczony w ramach zamówienia podstawowego, co w konsekwencji doprowadziłoby do niekompatybilności technicznej lub nieproporcjonalnie dużych trudności technicznych w użytkowaniu i dozorze. Wnioskując po dotychczasowej praktyce zamawiających, uzasadnienie takie jest możliwe, jednakże postępowanie takie obarczone jest ryzykiem jego podważenia przez organy kontrolujące zamawiających.
Podstawa prawna: art. 67 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz.759 ze zm.).
* Autor jest aplikantem radcowskim, w latach 2007-2010 pracownik UZP, obecnie pracownik kancelarii prawnej
-
Jak wypełnić protokół z postępowania dla zamówień uzupełniających?
Przetargi krok po krokuPodstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług. -
Zasady udzielania zamówień uzupełniających
Przetargi krok po krokuUdzielenie zamówienia uzupełniającego dotychczasowemu wykonawcy dostaw uzależnione jest od łącznego zaistnienia kilku istotnych okoliczności.