Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 23 ust. 2 nakazuje wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Dla ważności złożonej oferty wykonawcy zobowiązują się do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na naprawę ścian elewacyjnych wraz z remontem w dwóch pionach balkonów
Ogłoszenie premium 9 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 3 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zakres udzielanego pełnomocnictwa musi obejmować wymagania określone w art. 23 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. W praktyce stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych sporne jest, czy wobec braku wskazania w treści pełnomocnictwa, że dotyczy ono wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, zostaje ustanowiony pełnomocnik, o którym mowa w art. 23 ust. 2 tej ustawy.
Opierając się na orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej stwierdzić należy, że w przypadku, gdy o zamówienia publiczne ubiegają się dwaj wykonawcy występujący wspólnie dla uznania, że wykonawcy ustanowili pełnomocnika wystarczające jest, aby jeden z wykonawców udzielił pełnomocnictwa drugiemu uczestnikowi konsorcjum.
Podkreślić należy, że ani przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, ani też przepisy kodeksu cywilnego dotyczące pełnomocnictwa (art. 98 i następne Kodeksu Cywilnego) nie wymagają, dla ważności pełnomocnictwa udzielanego celem ustanowienia pełnomocnika, wskazania w treści oświadczenia woli mocodawcy, wspólnego ubiegania się o udzielnie zamówienia publicznego lub wymienienia wszystkich członków konsorcjum - patrz wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 05 lutego 2009 r. sygn akt: KIO/UZP 99/09.
W praktyce powyższy wyrok KIO uznaje za zgodne z obowiązującymi przepisami aby w przypadku gdy zakres umocowania wynikający z treści pełnomocnictwa obejmuje reprezentację w postępowaniu o udzielenie zamówienia i odpowiada minimalnemu wymaganiu, co do treści pełnomocnictwa, wynikającemu z art. 23 ust. 2 Prawa zamówień publicznych - nie było konieczne podanie w treści pełnomocnictwa wszystkich członków konsorcjum.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.)
-
Jak konsorcjum powinno potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu?
Przetargi krok po krokuZ istoty konsorcjum wynika, iż poszczególne warunki ustalone przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego mogą być spełniane wspólnie przez jego uczestników. -
Otrzymałeś pełnomocnictwo od wykonawcy? Upewnij się, w jakiej formie powinno być złożone!
Przetargi krok po krokuPełnomocnictwo powinno być złożone w formie oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii. -
Powołanie się na zasoby innej firmy - jakie dokumenty powinien złożyć wykonawca?
Przetargi krok po krokuZamawiający ma prawo żądać dokumentów na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia w stosunku do innych podmiotów, na których potencjał powołuje się wykonawca składający ofertę, a ten inny podmiot będzie brał udział w realizacji zamówienia.