Wątpliwości Krajowej Izby Gospodarczej budzi przede wszystkim art. 24 ust. 1 pkt 1b, który dotyczy zgodności projektowanych zapisów z prawem unijnym - dyrektywa 2004/18/ WE, a także z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej (art. 42 ust. 3 i art. 45).
Jak czytamy w komunikacie Krajowej Izby Gospodarczej: "W myśl nowelizacji wprowadza się niczym nieuzasadnione założenie bezwarunkowej i jednostronnej zgodności z prawem działań zamawiającego. W polskiej propozycji zmiany zapisu zamawiający musi (a nie jak w dyrektywie unijnej - może) wykluczyć wykonawcę z postępowania, jeżeli ten jest winny poważnego wykroczenia zawodowego udowodnionego dowolnymi środkami przez instytucje zamawiającego."
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zdaniem KIG "polski ustawodawca dokonując błędnej implementacji dyrektywy "nakazał" zamawiającemu obligatoryjne wykluczenie wykonawców z postępowania w takiej sytuacji, gdy przepisy unijne ograniczają możliwość wykluczenia wykonawcy wyłącznie do przypadku popełnienia istotnego wykroczenia zawodowego wykonawcy, wynikającego z jego winy."
Jak zwraca uwagę Krajowa Izba Gospodarcze "przepisy dyrektywy klasycznej nakładają na instytucję zamawiającą obowiązek udowodnienia okoliczności, które uzasadniały rozwiązanie bądź odstąpienie od umowy - natomiast w polskim prawie zamawiający nie ma obowiązku uzasadnienia decyzji o wykluczeniu."
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej po wprowadzeniu proponowanych zmian pozycja wykonawcy na rynku zamówień publicznych zostanie uzależniona od arbitralnej decyzji zamawiającego.
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
-
BCC o propozycjach zmian Prawa zamówień publicznych
Zamówienia publiczneProponowana nowelizacja Prawa zamówień publicznych budzi szerokie dyskusje w kręgu przedsiębiorców. Na temat proponowanych zmian swoją opinię wyraził Business Centre Club. -
UZP: Problemem są rażąco niskie ceny w przetargach, a nie samo kryterium cenowe
aktualnościChcemy, by instytucje zamawiające w sposób bardziej szczegółowy badały ceny, które są podawane przez wykonawców na etapie postępowania zamówień publicznych - mówi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych -
Szykują się zmiany w Prawie zamówień publicznych?
Zamówienia publiczne?Zapewnienie sprawnego i niezakłóconego wykonania zamówień publicznych?. To cel zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Projekt zmian został przekazany przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.