Ustawa Prawo zamówień publicznych zawiera uprawnienie do poprawienia, przez zamawiającego w ofercie wykonawcy złożonej w postępowaniu o udzielenia zamówienia publicznego, omyłki polegającej na niezgodności oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.*
Ustawodawca zobowiązał zamawiającego do poprawiania omyłek w treści ofert przetargowych w celu ograniczenia konieczności odrzucania korzystnych cenowo i merytorycznie ofert ze względu na drobne omyłki w ich treści. Jest to szczególnie istotne w kontekście zamówień na roboty budowlane, w których oferty wykonawców są niejednokrotnie bardzo obszerne i szczegółowe. W celu umożliwienia zamawiającemu "ratowania" ofert zawierających drobne błędy, ustawodawca wprowadził do przepisów zawartych w Prawie zamówień publicznych dyspozycję art. 87 ust. 2 pkt. 3.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 22 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Przykładowo, na podstawie wskazanego przepisu możliwe jest poprawienie omyłki w treści oferty, gdy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego złożono ofertę, w której została stwierdzona niezgodność kosztorysu ofertowego, złożonego przez wykonawcę z przedmiarem robót udostępnionym przez zamawiającego. Niezgodność wystąpiła w następującym zakresie: w jednej pozycji kosztorysowej zamiast 8 szt. baterii umywalkowych uwzględniono 4 szt. W zaistniałym stanie faktycznym zamawiający może skorzystać z dyspozycji art. 87 ust. 2 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i dokonać poprawy omyłkowo podanej ilości baterii. .
Jednocześnie wskazać należy, iż czynność poprawienia omyłki jest nieskuteczna, jeżeli wykonawca, którego oferta jest poprawiana nie zgodził się na to w terminie 3 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o poprawieniu. W takim przypadku oświadczenie o braku zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy PZP złożone zamawiającemu skutkuje odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7 tej ustawy.
* Art. 87 ust.2 pkt. 3 Prawa zamówień publicznych stanowi, że zamawiający poprawia w ofercie omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty.
-
W jaki sposób można wysłać wykonawcom zaproszenia do składania ofert wraz z siwz?
Przetargi krok po krokuCzy można przesłać zaproszenia do składania ofert wraz z siwz tylko za pomocą poczty lub kuriera? -
Wykonawca nie uzupełnił dokumentów... Czy zawsze możesz zatrzymać wadium?
Zamówienia publiczneW sytuacji, gdy wykonawca nie odpowiedział na wezwanie do uzupełnienia dokumentów, zamawiający zatrzymuje wadium. Wykonawca może jednak uwolnić się od negatywnej konsekwencji nie złożenia brakujących dokumentów, jaką jest zatrzymanie wadium, tylko w jeden sposób.