Na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej przysługuje skarga do Sądu Okręgowego właściwego miejscowo dla siedziby zamawiającego. Skargę może wnieść strona postępowania odwoławczego niezadowolona z orzeczenia KIO. Wnoszący skargę wykonawca zobowiązany jest uiścić opłatę od skargi w wysokości do 5 mln zł., która w przypadku przegrania sprawy może zostać zasądzona jako koszty rozpatrzenia skargi.
Prawo wniesienia skargi do Sądu Okręgowego określone w ustawie Prawo zamówień publicznych jest wypełnieniem wymogów prawodawstwa unijnego, które obliguje kraje członkowskie do ustalenia przepisów gwarantujących aby sprawy sporne przy udzielaniu zamówień publicznych ostatecznie rozstrzygał niezawisły Sąd.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remont klatki schodowej oraz wymianę WLZ z wymianą rozdzielnic
Ogłoszenie premium 0 dni do końca22.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jednak ze względu na wysokość opłaty od skargi prawo do kwestionowania wyroków Krajowej Izby Odwoławczej ma w praktyce bardzo iluzoryczny charakter, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają środków na wniesienie wysokiej opłaty od skargi.
W obecnym stanie prawnym opłata od skargi na wyrok KIO może maksymalnie wynieść 5 mln. zł. W przypadku skargi dotyczącej czynności zamawiającego podjętej po otwarciu złożonych ofert, opłata od skargi wynosi 5% wartości przedmiotu zamówienia (ceny oferty).
Ustalenie opłaty stosunkowej w praktyce drastycznie ograniczyło ilość wnoszonych skarg. Zgodnie z opublikowanymi przez Urząd Zamówień Publicznych danymi tylko 5 % wyroków KIO jest zaskarżanych, z czego z powodu niewniesienia wymaganej kwoty opłaty od skargi, ponad połowa jest odrzucana przez Sądy ze względów formalnych, bez merytorycznego rozpatrzenia.
W związku z powyższym za słuszne uznać należy głosy nawołujące do obniżenia kwoty wpisu od skargi.
Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości aby opłatę stosunkową zastąpić stałą kwotą warte są rozważenia, zwłaszcza w przypadku gdyby wysokość kwoty wpisu powiązana była z wartościami progów udzielania zamówień publicznych.
Niewątpliwie zmniejszenie opłaty od skargi zwiększy liczbę skarg wnoszonych na odwołania KIO, co pozytywnie wpłynie również na system orzecznictwa oraz będzie pomocne w pracy KIO jak i stanowić będzie istotną wskazówkę tak dla zamawiających jak i wykonawców w zakresie interpretowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych. Jak wygrać przetarg? Czytaj poradnik przedsiębiorcy >>
-
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zasad wykluczenia z przetargu
Zamówienia publiczneWyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej został wydany w związku z zapytaniem Krajowej Izby Odwoławczej o sposób interpretacji przepisów art. 45 ust. 2 pkt d) dyrektywy 2004/18/WE. -
Prokurent podpisując ofertę nie musi przedstawiać zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego
Zamówienia publiczneInstytucja prokury jako szczególnego rodzaju pełnomocnictwo została określona w Kodeksie Cywilnym. Prokurent podpisując ofertę nie musi przedstawiać udzielonego pełnomocnictwa. Wystarczającym jest uwidocznienie prokurenta we wypisie z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.