Ustawa Prawo zamówień publicznych nie definiuje pojęcia "termin związania ofertą". Określa jedynie maksymalny termin, jaki może wyznaczyć zamawiający wykonawcom składającym oferty w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Zgodnie z art. 85 ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający określa termin związania złożoną przez wykonawcę zamówienia publicznego ofertą. Swoboda zamawiającego jest jednak ograniczona. Wskazany przepis ustawy Prawo zamówień publicznych określa maksymalne terminy, jakie może wyznaczyć zamawiający w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji technicznej dla robót budowlanych oraz instalacyjnych przewidzianych do realizacji na nieruchomościach budynkowych
Ogłoszenie premium 20 dni do końca18.03.2025
INOWROCŁAW, Kujawsko - Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" w Poznaniu ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę stolarki okiennej i drzwi wejściowych do klatek schodowych w budynkach mieszkalnych
Ogłoszenie premium 25 dni do końca23.03.2025
POZNAŃ, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Użyte pojęcie "termin związania ofertą" można zdefiniować w oparciu o art. 66 KC. Zgodnie z przepisami KC oferent związany jest stanowiącym ofertę oświadczeniem woli zawarcia umowy, złożonym drugiej stronie i w oznaczonym w ofercie terminie nie może zwolnić się z obowiązku zawarcia umowy na warunkach przedstawionych w ofercie. Okres związania ofertą mija wraz z upływem oznaczonego terminu.
Wracając na grunt ustawy PZP wskazać należy, iż zgodnie z art. 85 ust. 2 zamawiający może zwrócić się do wykonawcy o przedłużenie uprzednio wyznaczonego terminu związania ofertą. Co ważne, zamawiający może zwrócić się tylko raz o taką zgodę w czasie trwania postępowania o zamówienie publiczne, a termin przedłużenia nie może być (bez względu na wartość przedmiotu postępowania i tryb w jakim jest udzielane) dłuższy niż 60 dni. Zaznaczyć należy, że wniosek o przedłużenie terminu związania ofertą o mniej niż 60 dni nie uprawnia zamawiającego do ponownego wystąpienia do wykonawcy o kolejne przedłużenie terminu związania ofertą, tak aby suma przedłużeń nie przekroczyła granicy 60 dni kalendarzowych.
Ważne aby zgoda na przedłużenie terminu związania ofertą (a jeżeli wniesiono wadium również dokumenty potwierdzające przedłużenie ważności wadium) wpłynęła do zamawiającego przed upływem terminu związania ofertą. Nie jest bowiem możliwe ponowne nawiązanie stosunku związania ofertą po upływie pierwotnego terminu, o ile ten nie został uprzednio przedłużony.
Zgody na przedłużenie terminu związania ofertą przekazane po upływie terminu związania nie mają mocy obowiązującej. W takiej sytuacji oferta nie powinna być uwzględniania w postępowaniu i nie może podlegać ocenie na podstawie określonych kryteriów oceny ofert.
-
Przygotowanie dokumentacji projektowej w systemie "Zaprojektuj i wybuduj"
Przetargi krok po krokuJednym z rodzajów procedur przetargowych na roboty budowlane jest system "zaprojektuj i wybuduj". To na wykonawcy spoczywa obowiązek sporządzenia m.in. dokumentacji projektowej. -
Tryb z wolnej ręki a możliwość składania ofert częściowych
Zamówienia publiczneW przypadku zamówienia z wolnej ręki zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. W tym trybie nie mamy do czynienia z ofertą, a więc nie mają też zastosowania przepisy dotyczące możliwości składania ofert częściowych. -
Jak oszacować wartość robót budowlanych poniżej progu 14 000 euro?
Zamówienia publiczneDo zamówień poniżej 14 000 euro nie stosuje się procedur Prawa zamówień publicznych. Należy jednak pamiętać, że to nadal zamówienia publiczne opłacane ze środków publicznych, co oznacza że powinny być udzielane w sposób celowy i oszczędny.