Podstawowe akty prawne przyjęte na poziomie wszystkich państw Unii Europejskiej, a dotyczące udzielania zamówień publicznych zawarte są w:
a) Dyrektywie 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.
b) Dyrektywie 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi,
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 6 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 7 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
c) Dyrektywie 2009/81/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.
Głównym celem wskazanych powyżej dyrektyw jest zapewnienie wykonawcom możliwości korzystania w pełni z podstawowych swobód w dziedzinie zamówień publicznych poprzez zagwarantowanie przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur. Generalnie można stwierdzić, że unijne uregulowania dotyczące rynków zamówień publicznych kładą nacisk na kluczowe zasady: wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, przejrzystości procedur przetargowych i równego traktowana przedsiębiorców.
Istotnym elementem ogólnoeuropejskiego systemu zamówień publicznych jest jawność procedur przetargowych.
Gdzie szukać ogłoszeń?
W przypadku zamówień publicznych, których wartość przekracza tzw. progi unijne* przejawem zasady jawności jest obowiązek zamieszczania przez zamawiających ze wszystkich krajów członkowskich UE ogłoszeń o prowadzonych przetargach w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Ogłoszenia opublikowane w Dz.U.W.E. są dostępne pod adresem internetowym www.ted.europa.eu. Pod wskazanym adresem znajduje się wyszukiwarka ogłoszeń, która umożliwia wykonawcom zamierzającym ubiegać się o uzyskanie zamówienia publicznego odnalezienie informacji w języku polskim o ogłoszonych przetargach, których przedmiot obejmuje zakres działalności wykonawcy.
Ogłoszenia publikowane w Dz.U.W.E. nie obejmują jednak zamówień o wartości poniżej progów unijnych.
Informacje dotyczące przetargów ogłaszanych przez poszczególne kraje członkowskie w zakresie zamówień, których wartość nie przekracza progów unijnych można odnaleźć pod niżej wskazanymi adresami internetowymi:
1) Austria
www.lieferanzeiger.at
www.wienerzeitung.at
www.portal.wko.at
(sekcja: Wirtschafts- und Gewerberecht, podsekcja: Verwaltungs- und Vergabevefahren)
2) Belgia
www.ejustice.just.fgov.be/bul/bulf.htm
3) Czechy
www.isvzus.cz
4) Dania
www.kfst.dk
5) Estonia
www.riigihanked.riik.ee
6) Finlandia
www.hankintailmoitukset.fi/fi
7) Francja
www.boamp.fr
8) Grecja
www.investingreece.gov.gr
www.infosoc.gr
9) Hiszpania
www.boe.es
10) Holandia
www.aanbestedingskalender.nl
www.tenderned.nl
11) Irlandia
www.etenders.gov.ie
12) Litwa
https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt,
13) Luksemburg
https://saturn.etat.lu/simap/public
www.cdm.imprimerie-centrale.com/pls/CDM/GetRub?lng=FR&rub=0&n=2
14) Łotwa
www.fm.gov.lv/?lat
www.eiepirkumi.gov.lv/PMB
15) Niemcy
www.e-vergabe.de
16) Polska
www.uzp.gov.pl
17) Portugalia
www.base.gov.pt/Paginas/Default.aspx
18) Słowacja
www.uvo.gov.sk
19) Słowenia
www.enarocanje.si/default.asp?podrocje=portal
20) Szwecja
www.verksamt.se
21) Węgry
www.mhk.hu/kozbesz/index.php
22) Wielka Brytania
www.cabinetoffice.gov.uk
23) Włochy
www.serviziocontrattipubblici.it/informazioni/bp_link_regioni.aspx
www.itaca.org/index.asp
* Wysokość tzw. progów unijnych określa art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.).
-
Zamawiający może żądać informacji z CEIDG
Zamówienia publiczneCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) została utworzona między innymi w celu ułatwienia dostępu wszystkim zainteresowanym do informacji o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Dane zawarte w CEIDG są jawne na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. -
Zamawiający powinien podać informacje o dokumentach wymaganych od wykonawców zagranicznych
Przetargi krok po krokuObowiązek unieważnienia postępowania o udzielnie zamówienia publicznego ma miejsce jedynie w ściśle określonych w ustawie przypadkach. Czy brak wskazania dokumentów wymaganych od wykonawców zagranicznych jest do tego podstawą? -
Obowiązek wypłacenia zaliczki przy zlecaniu robót budowlanych
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych przewiduje fakultatywną możliwość wypłacenia zaliczek wykonawcom zamówienia publicznego, w przypadku gdy zamawiający przewidzi możliwość jej wypłacenia w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. -
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zasad wykluczenia z przetargu
Zamówienia publiczneWyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej został wydany w związku z zapytaniem Krajowej Izby Odwoławczej o sposób interpretacji przepisów art. 45 ust. 2 pkt d) dyrektywy 2004/18/WE.