Partnerzy serwisu:
Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp.

Ustawa Pzp przewiduje, że środki ochrony prawnej przysługują takiemu wykonawcy , który wykaże interes w uzyskaniu zamówienia, przy czym to odwołujący musi dowieść, iż posiada obiektywną, tj. wynikającą z rzeczywistej utraty możliwości uzyskania zamówienia, lub ubiegania się o udzielenie zamówienia, potrzebę uzyskania określonego rozstrzygnięcia.

Legitymacja do wniesienia odwołania warunkowana jest koniecznością poszukiwania ochrony prawnej przed nieuzasadnionym pozbawieniem udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub uzyskaniem takiego zamówienia.

Przesłanka ta nie jest więc spełniona w przypadku wykonawcy , którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, ani w przypadku wykonawcy, który swoim odwołaniem nie zmierza do uzyskania zamówienia , a jedynie do wykluczenia z postępowania lub odrzucenia oferty wykonawcy, który złożył ofertę mniej korzystną".

 

Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju

Przedmiot odwołania

W przypadku gdy przedmiotem odwołania są trzy części tym samym interes we wniesieniu odwołania należy badać w stosunku do każdej z tych części z osobna. Jeżeli oferta odwołującego się wykonawcy została uznana za najkorzystniejszą w części 1 i 2 zamówienia to odwołujący nie posiada interesu we wniesieniu odwołania w zakresie części 1 i 2 tego zamówienia. Nie ma on bowiem interesu w kwestionowaniu ofert wykonawców , którzy zamówienia w tych częściach nie uzyskali.

Tak więc wniesienie odwołania w zakresie części 1 i 2 nie jest skierowane na uzyskanie przez odwołującego zamówienia, gdyż to jego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Odwołujący nie jest więc w stanie wykazać szkody jaką poniósł lub jaką może ponieść na skutek dokonanej przez zamawiającego czynności. Sytuacja wykonawców, których dotyczą podniesione zarzuty w żaden sposób nie wpływa sytuację prawną odwołującego. Ewentualne odwołania innych wykonawców, o ile nastąpią, będą stanowiły nowe czynności w postępowaniu, od których wykonawcom, w tym także obecnemu odwołującemu, będzie przysługiwać odwołanie.

 

Prawo zamówień publicznych w pigułce Słownik Pzp

  • Termin złożenia oferty przetargowej

    Przetargi krok po kroku
    Renata Dzikowska
    Oferta zostanie uznana za złożoną prawidłowo, jeśli została dostarczona do zamawiającego przed upłynięciem wyznaczonego przez niego terminu.
    Termin złożenia oferty przetargowej
  • Unieważnienie przetargu

    Przetargi krok po kroku
    Mariola Kubicka
    Postępowanie o udzielenie zamówienia podlega unieważnieniu, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty.
    Unieważnienie przetargu
  • Progi stosowania ustawy Pzp

    Przetargi krok po kroku
    Marta Mikulska-Nawacka
    Zlecenie wykonania robót naprawczych, których wartość przekracza równowartość 30.000 euro wymaga zastosowania procedur ustawy Pzp.
    Progi stosowania Pzp
  • Uznanie odwołania do KIO

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Zamawiający uznając część zarzutów podniesionych w odwołaniu wniesionym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego powinien możliwie niezwłocznie wykonać zakres żądań jakie określił odwołujący w odniesieniu do uznanych zarzutów.
    Odwołanie do KIO