Brak wyżej wskazanego wykazania (udokumentowania) powoduje, że zastrzeżenie informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa jest bezskuteczne (nie wywołuje skutków prawnych). Wobec woli Ustawodawcy wyrażonej w art. 8 ust. 3 ustawy Pzp , zasadnym jest twierdzenie, że brak uzasadnienia tajemnicy przedsiębiorstwa zwalnia zamawiającego z obowiązku zachowania poufności wskazanych (np. w złożonej ofercie czy wyjaśnienia treści oferty) jako zastrzeżone informacji.
W związku z powyższym wskazać należy, że zawarte w treści wyjaśnień opinie wyrażane np. w piśmiennictwie dotyczącym zamówień publicznych (np. komentarze prawnicze), czy orzecznictwie KIO , nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu o nieuczciwej konkurencji.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Tylżycka Potok" ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę zaworów podpionowych wody zimnej , ciepłej i cyrkulacji
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca26.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 22 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Nie posiadają one bowiem waloru poufności, będąc publicznie dostępnymi. Dlatego też nie mają podlegać zastrzeżeniom jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Wskazać bowiem należy, że wykonawca powinien udowodnić, że informacja ma charakter poufny i że wykonawca strzeże poufności tej informacji. Okoliczności tych nie można się domyślać, ani domniemywać, lecz powinny one zostać udowodnione przez wykonawcę w toku postępowania. Brak jest podstaw do uznania poufności informacji, których poufności wykonawca próbuje wykazać ogólnikowymi stwierdzeniami i sloganami.
-
Przedłużenie terminu związania ofertą
Zamówienia publiczneZamawiający określa termin związania ofertą złożoną przez wykonawcę zamówienia publicznego ofertą. Swoboda zamawiającego jest jednak ograniczona. -
Zmiany w Pzp w 2016 roku
Zamówienia publiczneOd 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe przepisy regulujące postępowania z zakresu Pzp. -
Zawarcie umowy z wykonawcą
Przetargi krok po krokuJeżeli zamawiający wykona czynności niezgodnie z żądaniem odwołania (orzeczeniem KIO), to czynności powtórzone podlegają powtórnej kontroli w drodze środków ochrony prawnej. -
Opis przedmiotu zamówienia
Przetargi krok po krokuZamawiający ma prawo opisać swoje potrzeby w taki sposób, aby przedmiot zamówienia spełniał jego wymagania.