Zmiana przepisów, która powinna zwiększyć popularność aukcji elektronicznej .
Aukcja elektroniczna nie stanowi trybu udzielenia zamówienia publicznego a jest procedurą którą zamawiający może, po dokonaniu oceny złożonych ofert, wykorzystać do obniżenia ceny realizacji zamówienia.
Procedury aukcji elektronicznej
Procedury aukcji elektronicznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród uczestników postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Systematycznie rośnie liczba zamawiających, którzy wykorzystują aukcję elektroniczną w procesie udzielenia zamówienia publicznego. Wzrost popularności tej formy zakupowej wynika między innymi z faktu, że przynosi ona korzyści zarówno zamawiającym jak i wykonawcom ubiegającym się o uzyskanie zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 9 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Aukcje elektroniczne w UE
Doświadczenia krajów Unii Europejskiej (gdzie od kilku lat aukcja elektroniczna jest powszechnie wykorzystywana) wskazują na jednoznacznie pozytywną ocenę tej procedury dla wydatkowania środków publicznych.
Zalety aukcji elektronicznej to między innymi:
- pełna jawność wyboru wykonawcy,
- szybkie przeprowadzenie niezbędnych procedur,
- ograniczenie zjawisk korupcyjnych,
- obniżenie kosztów realizacji zamówienia,
- zwiększenie konkurencji,
- uznanie organizacji za dążącą do aktywnego funkcjonowania w środowisku elektronicznym,
- możliwość uzyskania zamówienia przy zmniejszeniu poziomu zysku niż wstępnie założony w ofercie wyjściowej złożonej w formie tradycyjnej.
Kup tańsze mieszkanie od komornika : Licytacje komornicze z całej Polski
Zasady przeprowadzania aukcji elektronicznej po nowelizacji Pzp
Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od dnia 28 lipca 2016 r jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem, zamawiający po dokonaniu oceny ofert w celu wyboru najkorzystniejszej oferty przeprowadza aukcję elektroniczną, jeżeli przewidział to w ogłoszeniu o zamówieniu.
Ważną zmianą w stosunku do uprzednio obowiązującego stanu prawnego jest umożliwienie przeprowadzenia aukcji elektronicznej w przypadku gdy zostały złożone co najmniej 2 oferty nie podlegające odrzuceniu (uprzednio wymagane było złożenie co najmniej 3 ofert nie podlegających odrzuceniu, co w szeregu przypadków prowadziło do braku możliwości przeprowadzenia aukcji elektronicznej i zniechęcało zamawiających do przewidywania tego elementu w procedurze wyboru wykonawcy zamówienia publicznego).
-
Warunki udziału w postępowaniu
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Pzp, oświadczenia i dokumenty złożone na wezwanie zamawiającego powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu. -
Umowa o pracę w zamówieniach publicznych
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Pzp zamawiający powinien określić w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymaganie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności. -
Kryterium ceny w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczneZnowelizowana ustawa Pzp w duży, stopniu ograniczyła znaczenie kryterium ceny w zamówieniach publicznych. -
Korzystanie z potencjału podmiotu trzeciego
Przetargi krok po krokuZnowelizowana ustawa Pzp umożliwia korzystanie z potencjału podmiotu trzeciego.