Powyższe upoważnienie zamawiającego zostało wprowadzone do ustawy Pzp nowelizacją przepisów obowiązujących od dnia 28 lipca 2016 r . *1
W konsekwencji wprowadzonych do ustawy zmian *2 zamawiający ma możliwość ustalenia dla wykonawców wspólnie ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego (tj. składających ofertę jako konsorcjum) innych niż dla wykonawców startujących samodzielnie, warunków udziału w postępowaniu dotyczących:
1) kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów;
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
2) sytuacji ekonomicznej lub finansowej;
3) zdolności technicznej lub zawodowej.
Obowiązku zamawiającego
Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym zamawiający ma prawo określić wymóg aby np. warunek dotyczący polisy od odpowiedzialności cywilnej o określonej przez zamawiającego wysokości spełniał (w pełniej wysokości) co najmniej jeden z podmiotów wchodzących w skład konsorcjum - przy takim wymogu sformułowanym przez zamawiającego łączne zsumowanie sum gwarancyjnych polis posiadanych przez poszczególnych konsorcjantów nie będzie wystarczające do spełnienia warunku udziału w przetargu. Analogiczna zasada może wystąpić np. w sytuacji dotyczącej doświadczenia wykonawcy w realizacji określonego przez zamawiającego rodzaju czy zakresu robót budowlanych.
Korzystając z nowego uprawnienia zamawiający w protokole z postępowania o zamówienie publiczne powinien wykazać, że charakter udzielanego zamówienia uzasadnia ustalenie dla konsorcjów odrębnych warunków niż dla podmiotów składających ofertę samodzielnie.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Podstawa prawna
1* Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1020).
*2Nowy art. 23 ust. 5 i art. 23 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych
-
Nowy obowiązek dla firm startujących w przetargach
Zamówienia publiczneNowelizacja Pzp wprowadziła dla wykonawców obowiązek przekazania zamawiającemu oświadczenia o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, której inni członkowie złożyli konkurencyjne oferty. -
Minimalna stawka godzinowa - zmiana przepisów Pzp
Zamówienia publiczne1 września 2016 roku weszły w życie przepisy Pzp regulujące minimalną stawkę godzinową wykonawcy zamówienia publicznego. -
Podział zamówienia na części
Przetargi krok po krokuUstawa Pzp przewiduje podział zamówienia na części -
Ogłoszenie o zamówieniu
Przetargi krok po krokuUstawa Pzp nie nakazuje zamawiającemu, aby ogłoszenie o zamówieniu publicznym oraz siwz były zamieszczone na jego własnej stronie internetowej.