Określając wyżej wskazane uprawnienie ustawodawca nie sprecyzował niestety procedur związanych z wycofaniem oferty (w przeciwieństwie do zasad zwrotu oferty złożonej po terminie, w którym to przypadku ustawa Pzp wskazuje sposób działania).
Biorąc pod uwagę fakt, że wycofanie oferty przetargowej jest oświadczeniem woli w rozumieniu przepisu art. 60 Kodeksu cywilnego, powinno zostać złożone przez osobę posiadającą stosowne pełnomocnictwo.
Prawidłowo złożone przez wykonawcę oświadczenie o wycofaniu oferty powoduje, iż oferta uznawana jest za niezłożoną.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na remont trzech pionów balkonów
Ogłoszenie premium 22 dni do końca28.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 21 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wycofanie oferty przetargowej
Wobec braku rozwiązań ustawowych pojawia się przy wycofaniu oferty przetargowej problem formalny - przepisy nie wskazują czy zamawiający powinien technicznie (fizycznie) zwrócić ofertę , czy też może ją zatrzymać i załączyć do akt postępowania przetargowego . W tym miejscu należy odwołać się do praktyki udzielania zamówień publicznych oraz celu regulacji prawnych i podejmowanych czynności.
W związku z faktem, iż oferta wycofana nie ma żadnego wpływu na wynik postępowania, tym samym nie istnieją żadne przesłanki uprawniające zamawiającego do zatrzymania wycofanej oferty na gruncie przepisów prawa.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Termin wycofania oferty przetargowej
Racjonalnym działaniem zamawiającego jest zwrot wycofanej oferty najpóźniej po dokonaniu publicznego otwarcia ofert złożonych w postępowaniu , którego dotyczy wycofywana oferta.
W celu uniknięcia wątpliwości zaleca się aby zamawiający określał w siwz zasady zwrotu wycofanej oferty, w szczególności aby wskazał sam fakt zwrotu wycofanych ofert, termin, oraz zasady ponoszenia kosztów zwrotu oferty . Takie działanie może wpłynąć pozytywnie na prowadzone postępowania, na czym skorzystają zarówno zamawiający jak również wykonawcy .
Podstawa prawna:
art. 84 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
-
Rozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania już obowiązuje!
Zamówienia publiczneRozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania weszło w życie 24 stycznia 2017 roku -
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Jak poprawić omyłkę rachunkową?
Przetargi krok po krokuOmyłkę rachunkową będącą niewłaściwym wynikiem dodania składników ceny można łatwo zniwelować. Dowiedź się jak to zrobić.