Poprzez system procedur dotyczących udzielania zamówień publicznych do przedsiębiorców realizujących zlecenia uzyskane od instytucji publicznych trafia rokrocznie średnio ok. 200 mld zł., co stanowi ponad 8% Produktu Krajowego Brutto.
Zmiana ustawy Pzp
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii mając na celu między innymi zmianę logiki zakupów publicznych, która dotychczas opiera się na priorytecie jak najszybszych procedur (najpopularniejszy tryb: przetarg nieograniczony ) i jak najtańszych zakupów (decyduje w większości przypadków cena realizacji zamówienia) na system, w którym wydatki będą wspierać rozwój gospodarczy kraju w sposób zaplanowany i skoordynowany, rozpoczęło wspólnie z UZP konsultacje dotyczące kompleksowej zmiany przepisów Pzp .
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Planowane regulacje
Planowane zmiany mają być odczuwalne przede wszystkim, jako wsparcie dla firm z sektora Małej i Średniej Przedsiębiorczości w uzyskiwaniu zleceń od publicznych instytucji. Dotychczasowa praktyka ustalania np. wysokich kar umownych, duży formalizm procedur przetargowych, niejednolite orzecznictwo ograniczające dostęp przedsiębiorców do rynku zamówień publicznych - negatywnie wpływają na poziom konkurencyjności (średnio na jedno postępowanie przetargowe przypada 2 ? oferty a w przetargach powyżej progów unijnych w blisko połowie składana jest tylko jedna oferta).
Procedury negocjacyjne
Zamiarem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest między innymi zwiększenie wykorzystania przy udzielaniu zamówień publicznych procedur negocjacyjnych oraz dialogu z wykonawcami zamówień publicznych.
Ponadto założenia nowego Pzp przewidują między innymi:
- elektronizację i uproszczenie procedur zakupowych poniżej progu bagatelności (na dzień dzisiejszy równowartość 30.000 EURO),
- opracowanie katalogu zamówień, których przedmiot mogłyby realizować wyłącznie podmioty z sektora MSP,
- wprowadzenie ułatwień i obniżenie kosztów wnoszenia odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej oraz wprowadzenie jednego sądu wyspecjalizowanego w rozpatrywaniu skarg na orzeczenia KIO,
- wprowadzenie obligatoryjnych płatności częściowych przy realizacji zamówień publicznych oraz zaliczek na ich wykonywanie.
-
Omyłki rachunkowe w ofercie przetargowej
omyłkaOczywista omyłka rachunkowa, to omyłka matematyczna dająca się poprawić przy zastosowaniu elementarnej wiedzy z zakresu dodawania i mnożenia. -
Unijne ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - formalności
Przetargi krok po krokuDowiedz się jak prawidłowo wypełnić unijny formularz ogłoszenia o udzieleniu zamówienia. -
Wniesienie wadium - jak ustrzec się przez odrzuceniem z przetargu?
wadiumWniesienie wadium po upływie terminu składania ofert jest podstawą do odrzucenia wykonawcy z przetargu. Dowiedz się jak prawidłowo przygotować się do postępowania. -
Jak poprawnie pogrupować sprzęt i materiały medyczne w zamówieniach dla szpitali? Kilka wskazówek dla zamawiających
Przetargi krok po krokuPrawidłowe szacowanie zamówień także w przypadkach zamówień na sprzęt medyczny należy oprzeć na zasadzie trzech tożsamości: przedmiotowej, podmiotowej i czasowej.