Zamawiający , prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, może udzielić wykonawcy z którym zawarł umowę, zaliczki na poczet wykonania zamówienia, jeżeli możliwość taka została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia[1].
By nie wyłudzać pieniędzy od Skarbu Państwa
Zgodnie z art. 151 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający nie może udzielić zaliczki, jeżeli wykonawca został wybrany w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki. Pozbawienie możliwości udzielenia zaliczki w odniesieniu do zamówień udzielanych w ww. trybach uzasadnione zostało potrzebą przeciwdziałania zagrożeniom sprzyjającym wyłudzeniom środków pieniężnych od Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 151a ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający może udzielić kolejnych zaliczek, pod warunkiem że Wykonawca wykaże, iż wykonał zamówienie w zakresie wartości poprzednio udzielonych zaliczek.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 7 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ilość zaliczek udzielanych w ramach wykonywania jednego zamówienia może być ustalona w sposób dowolny. W przypadku dopuszczenia składania ofert częściowych dopuszczalne jest udzielanie zaliczek na poczet niektórych części zamówienia.
Celem wprowadzenia do systemu zamówień publicznych instytucji zaliczki było ułatwienie Wykonawcom pozyskiwania środków finansowych na realizację zamówienia. Taka forma rozliczeń, wymaga z jednej strony wyłożenia środków finansowych pozostających w dyspozycji zamawiającego , co ogranicza go w możliwości obracania nimi i generowania dodatkowego zysku, z drugiej strony, umożliwia mu dyscyplinowanie i monitorowanie terminowej i oszczędnej realizacji udzielonego zamówienia przez Wykonawcę. Korzystanie z tego instrumentu przez Zamawiających może w sposób korzystny wpłynąć na ilość i jakość realizowanych zamówień, jednakże obawa przed nadużywaniem dobrodziejstwa tej instytucji przez nierzetelnych Wykonawców, zdaje się skutecznie marginalizować jej praktyczne zastosowanie.
Zaliczka ma duże znaczenie
Urząd Zamówień Publicznych w celu przełamania impasu w stosowaniu zaliczek w zamówieniach publicznych wydał opublikowaną na stronach internetowych[2] publikację omawiającą praktyczne aspekty dopuszczenia zaliczki w umowie o wykonanie zamówienia publicznego.
Podjęte przez Urząd Zamówień Publicznych działania powinny "ośmielić" zamawiający do przewidzenia zaliczki jako elementu użytecznego przy sfinansowaniu realizacji zamówienia publicznego. Zaliczka jest bowiem instrumentem mającym duże znaczenie w procesie udzielenia i realizacji zamówienia publicznego. Pozwala na otwarcie rynków zamówień publicznych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także może przyczynić się do obniżenia kosztów realizacji zamówienia.
[1] Uprawnienie wynikające z art. 151a ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych
[2] www.uzp.gov.pl
-
Kurs euro obowiązujący przy udzielaniu zamówień publicznych ogłaszanych od 1 stycznia 2023 roku
kurs euroUstawa Prawo zamówień publicznych posługuje się wartościami wyrażonymi w euro, jednocześnie przyjmując stały kurs, po jakim dokonuje się przeliczania wartości wyrażonych w euro na złote. -
Czy jest możliwa zmiana wynagrodzenia ryczałtowego za realizowane roboty budowlane ?
roboty budowlaneRyczałt polega na umówieniu z góry wysokości wynagrodzenia w kwocie absolutnej, przy wyraźnej lub dorozumianej zgodzie stron na to, że wykonawca nie będzie się domagać wynagrodzenia wyższego. -
Zamawiający nie może obniżyć kwoty podanej na otwarciu ofert
otwarcie ofertPzp nie daje możliwości zmniejszenia kwoty jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia, a która została podana do publicznej wiadomości bezpośrednio przed otwarciem złożonych ofert. -
Wniesienie wadium - czy zlecenie wykonania przelewu jest wystarczające dla dotrzymania terminu?
wadiumWniesienie wadium jest jedną z ważniejszych czynności w postępowaniach przetargowych. Przekroczenie terminu na dostarczenie wadium w formie pieniężnej grozi wykluczeniem z postępowania.