Pytanie:
Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony na wybór wykonawcy budowy pieszych ścieżek edukacyjno-przyrodniczych na terenie swojej gminy, w którym dopuścił składanie ofert częściowych na budowę ścieżek na terenie czterech sołectw (każda część to teren innego sołectwa). Po zbadaniu ofert (na każdą część złożono po 2 oferty) zamawiający wybrał ofertę najkorzystniejszą w zakresie każdej z części zamówienia i ogłosił wynik postępowania. Wystosował także do wykonawców zaproszenie do podpisania umów, wyznaczając im termin ich podpisania na 17 grudnia 2018 r. Po opublikowaniu wyniku wpłynęło do zamawiającego pismo właściciela działek, przez które ma m.in. przebiegać trasa ścieżek na terenie jednego z sołectw (część 1 zamówienia), w którym podnosi on, iż nie zgadza się ze sposobem wykonania ścieżek na jego nieruchomości (domaga się specjalnej nawierzchni żwirowej zamiast zaprojektowanej nawierzchni tłuczniowej i podnosi, że autor projektu w ogóle nie uzyskał od niego zgody na przebieg trasy ścieżki przez jego nieruchomość). Niestety zamawiający musi przyznać rajcę właścicielowi nieruchomości – faktycznie brak w dokumentacji projektowej formalnej zgody na prowadzenie robót budowlanych na jednej z działek, przez które będzie prowadzić ścieżka edukacyjna i musi przeprojektować sposób wykonania ścieżki w ramach jednej z części zgodnie z oczekiwaniami właściciela terenu. Zamawiający przewidział, że wynagrodzenie z tytułu zrealizowanych robót w ramach każdej z części ma charakter ryczałtowy. Czy w zaistniałej sytuacji zamawiający może unieważnić na obecnym etapie postępowanie w zakresie części 1 z powodu zaistnienia przesłanki z art. 93 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp i uzasadnić to wystąpieniem w opisie przedmiotu zamówienia wady (błąd w projekcie polegający na przyjęciu niewłaściwego materiału na budowę ścieżki pieszej oraz brak umowy dzierżawy na teren działki, przez które będzie przebiegać trasa ścieżki) uniemożliwiającej zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego? Zamówienie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej, a właścicielem nieruchomości spornych jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W przedstawionym stanie faktycznym jedynym możliwym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania w zakresie jednej części na podstawie art. 93 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem, że może zostać zanegowane wystąpienie przesłanki unieważnienia wskazanej w tym przepisie.
Na wstępie należy zaznaczyć, że uwzględniając zakres koniecznych do wprowadzenia zmian w przedmiocie zamówienia, niedopuszczalne byłoby zastosowanie w tym zakresie art. 144 ust. 1 ustawy Pzp. Oznacza to, że w celu zapewnienia należytej realizacji konieczne jest ponowne przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego po uprzednim unieważnieniu obecnie prowadzonego.
Więcej na Portal ZP
Agnieszka Gwóźdź-Kuzior
-
Jak sprostować ogłoszenie w zakresie nowej części zamówienia?
ogłoszenie o zamówieniuJak poprawnie sprostować ogłoszenie o zamówieniu tak, aby nie otrzymać odmowy publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej? -
Sprawdź, do kiedy wolno zmienić warunki udziału w postępowaniu w dokumentacji postępowania
przetarg nieograniczonyCzy zamawiający może zmienić warunki udziału w przetargu nieograniczonym jeżeli uznał, że postawione przez niego wymagania są zbyt wysokie? Kiedy i na jakiej podstawie może je zmienić? -
Procedura odwrócona z ofertami częściowymi. Co z unieważnioną częścią postępowania?
zamówienia publiczneW przetargu nieograniczonym z zastosowaniem procedury odwróconej dopuszczono składanie ofert częściowych oraz nie wymagano wniesienia wadium. Na jedną z części złożono dwie oferty. Jedna została odrzucona. Co dalej?