W przypadku zamówień publicznych, których wartość szacunkowa przekracza tzw. progi unijne[1] zamawiający zobowiązany jest od dnia 18 października 2018 roku do używania środków komunikacji elektronicznej w odniesieniu do porozumiewania się z wykonawcami uczestniczącymi w prowadzonej procedurze.
Obowiązek używania środków komunikacji elektronicznej[2] dotyczy w szczególności składania ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oraz oświadczeń, w tym oświadczenia składanego na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (tzw. JEDZ).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 24 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wskazany powyżej obowiązek wykorzystywania środków komunikacji elektronicznej ma charakter ogólny tzn. nie jest ograniczony zakres jego stosowania do konkretnych trybów udzielenia zamówienia publicznego.
Wobec powyższego obowiązek wykorzystywania środków komunikacji elektronicznej istnieje również w odniesieniu do trybu zamówienia z wolnej ręki.
Dopuszczalne jest wykorzystanie poczty email do przesyłania dokumentów.
Zgodnie z postanowieniami § 3 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz udostępniania i przechowywania dokumentów elektronicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1320 z późn. zm.) przekazywanie dokumentów (w tym JEDZ) następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej, których użycie zapewnia spełnianie wymagań przewidzianych dla systemu teleinformatycznego w rozumieniu art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
W konsekwencji w aktualnie obowiązującym stanie prawnym wykonawca któremu zostanie udzielone zamówienie w trybie z wolnej ręki powinien przesłać uprzednio JEDZ w formie elektronicznej wykorzystując do tego np. pocztę email. Nie jest konieczne korzystanie z platform zakupowych (przetargowych) do przesyłania dokumentów związanych z procedurą zamówienia publicznego udzielanego w trybie z wolnej ręki.
Przypomnieć jednak należy, że przesłane dokumenty muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Autor: Marek Okniński
[1] Wysokość tzw. progów unijnych określa art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych.
[2] Wynika z art. 10a ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
-
Reguły poświadczania oświadczeń w postępowaniach o różnych wartościach po nowelizacji rozporządzenia w sprawie dokumentów
dokumenty wykonawcówDokumenty lub oświadczenia, o których mowa w aktualnym rozporządzeniu w sprawie dokumentów, są składane w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego lub w formie elektronicznej kopii dokumentu bądź oświadczenia poświadczonej za zgodność z oryginałem. Jednak... -
Pełnomocnictwo i zobowiązanie podmiotu trzeciego w formie kopii poświadczonej elektronicznym podpisem wykonawcy?
dokumentacja przetargowaZobowiązanie podmiotu trzeciego może zostać przedłożone jako kopia dokumentu (tj. skan) poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu trzeciego. -
Czy elektronizacja obejmie zlecanie usług społecznych?
Przetargi krok po krokuDowiedź się, jak zmienią się przepisy prawa dotyczące postępowań prowadzonych drogą elektroniczną. Czy zmiany wpłyną na usługi społeczne? Oto odpowiedź specjalisty z zakresu Pzp.