Zgodnie z wymogami ustawy Prawo zamówień publicznychzamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom i podania przez wskazaną firmę podwykonawców[1].
Powyższe, co do zasady w praktyce udzielania zamówień publicznych interpretowane było jako brak obowiązku wskazywania producenta sprzętu jako podwykonawcy przy realizacji zamówienia publicznego obejmującego dostawę.
Powstają jednak wątpliwości, czy w przypadku gdy serwis gwarancyjny sprzętu zgodnie z wymogami zamawiającego ma świadczyć producent, nie powinien zostać jednak wskazany w ofercie przetargowej jako podwykonawca realizujący skonkretyzowaną (serwis gwarancyjny) część zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 18 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na remont metodą krakingu sieci wodociągowej
Ogłoszenie premium 6 dni do końca04.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
W wyroku z dnia 03 stycznia 2017 r. (sygn. akt: KIO 2386/16) skład orzekający wskazał, że w związku z wymogiem zamawiającego, określonym w postanowieniach specyfikacji istotnych warunków zamówienia, aby wykonawca zawarł z producentem zamawianego sprzętu umowę o świadczenie usług serwisowych koniecznym jest, na podstawie obowiązujących przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, wykazanie producenta jako podwykonawcy zamówienia publicznego.
W konsekwencji zapisu SIWZwykonawca powinien złożyć oświadczenie o udziale podwykonawcy w realizacji zamówienia publicznego.
Brak takiego oświadczenia Izba uznała, we wskazanym powyżej wyroku, jako podstawę do odrzucenia oferty a dodatkowo wykluczenia wykonawcy z udziału w przetargu w związku z zaistnieniem przesłanki określonej w art. 24 ust. 1 pkt. 17 Prawa zamówień publicznych.[2]
Autor: Marek Okniński
[1] patrz: art. 36b ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych
[2] Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawcę, który w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzję podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
-
Jak zwracać zabezpieczenie wykonania umowy po robotach budowlanych i usłudze nadzoru inwestora?
wykonanie umowyZamawiający zgodnie w uprawnieniem wynikającym z art. 148 ustawy Pzp może żądać zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jego zwrot powinien nastąpić na zasadach określonych w art. 151 ustawy Pzp po zakończeniu realizacji umowy oraz w części 30% jego wartości po upływie okresu rękojmi. -
W którym miejscu sprawozdania z udzielonych zamówień uwzględnić wartość corocznie odnawianej licencji?
zamówienia publiczneW tabeli X w poz. 1 sprawozdania rocznego przekazywanego do prezesa UZP zamawiający uwzględnia wartość wszystkich zamówień udzielonych z wyłączeniem procedur ustawy Pzp z uwagi na wartość zamówienia. -
Wykonawca oferuje dłuższą gwarancję niż producent urządzenia. Jak w praktyce ją egzekwować?
gwarancjaOd kogo mamy egzekwować gwarancję urządzenia czy materiału użytego przy okazji inwestycji? I jak długo może ona obowiązywać? Warto znać te zasady.