Pytanie:
W wyroku KIO o sygn. akt 498/19 wskazano, że dopuszczalna jest forma pełnomocnictwa papierowego podpisanego pisemnie a następnie zeskanowanego i podpisanego elektronicznie. W jaki sposób należy badać pełnomocnictwo w formie elektronicznej podpisane bezpiecznymi podpisami elektronicznymi? Dokument pełnomocnictwa, na którym widnieje data wystawienia go przed dniem składania ofert, został podpisany (forma pisemna) przez dwóch członków zarządu (zgodnie z zasadami reprezentacji wskazanymi w KRS) a następnie zeskanowany i opatrzony dwoma bezpiecznymi podpisami elektronicznymi przez te same osoby, które podpisały dokument papierowy. Jednak bezpieczny podpis elektroniczny drugiego z członków zarządu jest datowany na czas przypadający po terminie składania ofert. Czy za datę udzielenia pełnomocnictwa należy uznać datę figurującą na dokumencie czy datę złożenia podpisu elektronicznego przez drugiego z członków zarządu i tym samym przyjąć, iż pełnomocnik umocowany na podstawie tego dokumentu, podpisując ofertę, działał jako falsus procurator? Czy trzeba wezwać wykonawcę do złożenia prawidłowego pełnomocnictwa lub potwierdzenia czynności pełnomocnika na podstawie art. 103 Kodeksu cywilnego?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Z treści złożonego pełnomocnictwa musi wynikać, że pełnomocnik, w terminie podejmowania czynności w imieniu mocodawcy, był do tego uprawniony. Data podpisania pełnomocnictwa nie ma tu istotnego znaczenia. Gdyby ta data była decydująca, czy to w formie pisemnej czy elektronicznej, ustawodawca nie dopuściłby możliwości uzupełnienia pełnomocnictwa po terminie składania ofert, w trybie art. 26 ust. 3a ustawy Pzp. Absurdalnym i nieznajdującym uzasadnienia w przepisach prawa byłoby przyjęcie, że skuteczność uzupełnienia gwarantuje jedynie jego antydatowanie. W toku badania prawidłowości umocowania pełnomocnika w dacie dokonywania przez niego czynności, każdorazowo bierze się pod uwagę treść pełnomocnictwa.
W przedmiotowym stanie faktycznym, mając na uwadze, że podpisy własnoręczne zostały złożone przez mocodawców w odpowiedniej dacie, a skan tak stworzonego dokumentu został podpisany nieco później, należy, w mojej ocenie, przyjąć, że pełnomocnik był umocowany prawidłowo.
Możliwość złożenia skanu oferty opatrzonej kwalifikowanym podpisem wykonawcy lub osoby do tego umocowanej, do niedawna budziła kontrowersje w doktrynie oraz wśród składów orzekających KIO.
Opinia UZP
Tę sporną kwestię rozstrzygnął Urząd Zamówień Publicznych, który w opinii prawnej pt. „Dopuszczalność »skanu oferty« w postępowaniu o zamówienie publiczne", potwierdził, że skan oferty sporządzonej pierwotnie w postaci pisemnej, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, należy uznać za oryginał dokumentu elektronicznego.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na portalzp.pl
-
Pełnomocnictwo i zobowiązanie podmiotu trzeciego w formie kopii poświadczonej elektronicznym podpisem wykonawcy?
dokumentacja przetargowaZobowiązanie podmiotu trzeciego może zostać przedłożone jako kopia dokumentu (tj. skan) poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu trzeciego. -
Czy oświadczenia dotyczące grupy kapitałowej oraz rażąco niskiej ceny muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem?
podpis elektronicznyOświadczenie wykonawcy o przynależności bądź braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej może być złożone w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego lub elektronicznej kopii oświadczenia poświadczonej za zgodność z oryginałem przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. -
Problemy techniczne ze skrzynką e-PUAP przy wnoszeniu odwołania
e-PUAPBrak dostępności (awaria) do serwisu e-PUAP w celu złożenia odwołania opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym i przesłanie odwołania na adres e-mail Krajowej Izby Odwoławczej pośrednictwem skrzynki podawczej KIO, czyni zadość wymogom dla uznania go za złożony w dopuszczalnej formie elektronicznej.