W aktualnie obowiązującym stanie prawnym zamawiający może przeprowadzić dialog techniczny, zwracając się do ekspertów, organów władzy publicznej lub wykonawców o doradztwo lub udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy[1].
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie odnoszą się wprost do tego, czy udział wykonawcy w dialogu technicznym jest okolicznością, którą należy uwzględnić w dokumencie JEDZ jako doradzanie instytucji zamawiającej lub zaangażowanie w inny sposób w przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia. Oceniając tę kwestię, należy mieć na uwadze, że istotą dialogu technicznego jest doradzanie Zamawiającemu w zakresie niezbędnym do przygotowania postępowania. Zauważenia wymaga również, że przepisy dyrektywy 2014/24/UE wprost wiążą udział wykonawcy we wstępnych konsultacjach rynkowych (art. 40) z możliwością wykluczenia z udziału w postępowaniu, o ile nie ma innego sposobu zapewnienia zgodności z obowiązkiem przestrzegania zasady równego traktowania oraz po uprzednim umożliwieniu udowodnienia, że ich zaangażowanie w przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia nie jest w stanie zakłócić konkurencji (art. 41). Zatem intepretując przepisy polskiej ustawy w zgodzie z przepisami dyrektywy, należy dojść do wniosku, że udział w dialogu technicznym jest okolicznością, która powinna być przez wykonawcę ujawniona w JEDZ oraz co do której wykonawca powinien wykazać brak wpływu na konkurencję. Wniosek taki jest tym bardziej uprawniony, jeśli weźmie się pod uwagę, że zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp w brzmieniu sprzed nowelizacji z 22 czerwca 2016 r., z postępowania o udzielenie zamówienia wykluczało się wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania, z wyłączeniem czynności wykonywanych podczas dialogu technicznego, o którym mowa w art. 31a ust. 1, lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji. Skoro w aktualnie obowiązujących przepisach ustawodawca zrezygnował z wyłączenia dialogu technicznego z podstawy wykluczenia, należy stwierdzić, że objął analogiczną przesłanką wykluczenia w znowelizowanej ustawie również udział wykonawcy w dialogu technicznym[2].
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Popowice" ogłasza przetarg na malowanie tynków klatek schodowych w budynkach mieszkalnych Zespołu Nieruchomości nr 1 ? Polana i Zespołu Nieruchomości nr 2 ? Park
Ogłoszenie premium 18 dni do końca02.03.2025
WROCŁAW, Dolnośląskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
"Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile" ogłasza przetargi na malowanie klatek schodowych i piwnic oraz przebudowa i rozbudowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych o balkony w systemie "zaprojektuj i wybuduj":
Ogłoszenie premium 12 dni do końca24.02.2025
PIŁA, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Od 1 stycznia 2021 roku zamawiający, przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, może przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe w celu przygotowania postępowania i poinformowania wykonawców o swoich planach i wymaganiach dotyczących zamówienia[3].
Wstępne konsultacje rynkowe zastępują od 1 stycznia 2021 roku dialog techniczny.
Informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych oraz o ich przedmiocie zamawiający zamieszcza na stronie internetowej.
Prowadząc konsultacje rynkowe, zamawiający może w szczególności korzystać z doradztwa ekspertów, władzy publicznej lub wykonawców. Doradztwo to może być wykorzystane przy planowaniu, przygotowaniu lub przeprowadzaniu postępowania o udzielenie zamówienia, pod warunkiem że nie powoduje to zakłócenia konkurencji ani naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i przejrzystości.
Wobec powyższego co do zasady udział we wstępnych konsultacjach rynkowych nie wyklucza wykonawcy z ubiegania się o zamówienie publiczne – analogicznie jak ma to miejsce obecnie w zakresie udziału w dialogu technicznym.
Autor: Marek Okniński
[1] art. 31a ustawy Prawo zamówień publicznych w brzmieniu obowiązującym do 31 stycznia 2020 r.
[2] Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 20 stycznia 2020 r. sygn. akt: KIO 2591/20
[3] art. 84 ust. 1 ustawy z 24 października 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019)
-
Skutki złożenia JEDZ w języku obcym
jednolity europejski dokument zamówieniaZgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 2 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanieo udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim, chyba, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zamawiający przewidział możliwość złożenia poszczególnych dokumentów również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane. -
Jednokrotne wezwanie do uzupełnienia niezłożonego JEDZ
jednolity europejski dokument zamówieniaW przypadku gdy formularz JEDZ nie zostanie złożony Zamawiający powinien skorzystać z art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i wezwać wykonawcę do przedstawienia wypełnionego formularza JEDZ. -
Zmiana trybu otwarcia ofert
zasada jawnościW zakresie jawnego otwarcia ofert przetargowych transmisja online spełnia wymogi art. 86 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.