Ustawa Prawo zamówień publicznych[1] obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. utrzymała zasadę zgodnie, z którą jej przepisy traktują odwołanie, jako środek ochrony prawnej skierowany na zmianę sytuacji wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego, polegającą na możliwości uzyskania w danym postępowaniu zamówienia tj. dokonanie wyboru, jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez podmiot wnoszący odwołanie. W świetle przepisów Prawa zamówień publicznych odwołanie nie stanowi środka mającego na celu uzyskanie ogólnej zgodności działań zamawiającego z prawem, ale środek mający na celu doprowadzenie do zgodnej z przepisami decyzji o wyborze oferty odwołującego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 513 wskazanej powyżej ustawy odwołanie przysługuje na:
- niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, w tym na projektowane postanowienie umowy;
- zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy;
- zaniechanie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub zorganizowania konkursu na podstawie ustawy, mimo że zamawiający był do tego obowiązany.
W związku z powyższym:
Prawo zamówień publicznych zrównało katalog przesłanek umożliwiających wniesienia odwołania w postępowaniu o wartości szacunkowej powyżej progów unijnych z zamówieniami udzielanymi w tzw. procedurze krajowej[2].
Tym samym wykonawcy ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego prowadzonego w procedurze krajowej uzyskali szerszy katalog możliwości wnoszenia odwołań np. w zakresie zaniechań czynności zamawiającego, do których zobowiązany jest przepisami ustawy PZP.
Wprowadzono prawo wnoszenia odwołań na projektowane postanowienia umowy
Ustawa Prawo zamówień publicznych wymaga, aby postanowienia Specyfikacji Warunków Zamówienia zawierały między innymi projektowane postanowienia umowy w sprawie zamówienia publicznego, które zostaną wprowadzone do umowy (art. 134 ust. 1 pkt. 2 PZP).
Uprawnienie do wnoszenia odwołań na projektowane postanowienia umowy powinno poprawić sytuację wykonawców, którzy dotychczas w większości przypadków dotychczas bezskutecznie wnosili do zamawiającego o zmianę postanowień umowy. Wskazane w art. 513 pkt. 1 uprawnienie do wnoszenia odwołań powinno wpłynąć na zamawiającego np. poprzez ograniczenie w dążeniu do wprowadzenia znacznie wygórowanych kar umownych.
Autor: Marek Okniński
[1] ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm.).
[2] Tzw. procedura krajowa dotyczy zamówień o wartości równej lub wyższej 130.000,00 zł. netto do progów unijnych określonych przepisami ustawy PZP.
-
Dopuszczalne terminy zawarcia umowy w nowym Prawie zamówień publicznych
odwołanieJeżeli odwołanie nie zostało wniesione, umowa może zostać podpisana po upływie terminów określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych. -
Czy uwzględnienie zarzutów odwołania usprawnia procedurę udzielenia zamówienia?
odwołanie"Czynność wykonana zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej lub sądu okręgowego rozpoznającego skargę nie może być już przedmiotem odwołania. Wyłącznie w przypadku, gdy dana czynność została dokonana odmienne (tj. niezgodnie z wyrokiem Izby), to podlega ona zaskarżeniu odwołaniem bez żadnych ograniczeń" -
Odwołanie rozpatrywane według nowych przepisów Prawa zamówień publicznych
odwołanieOdwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej nie przysługuje na działania i zaniechania zamawiającego poczynione w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego o wartości niższej niż 130.000 zł. netto.