Jeżeli wykonawca nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Prawa zamówień publicznych, podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń składanych w postępowaniu lub są one niekompletne lub zawierają błędy, zamawiający wzywa wykonawcę - odpowiednio - do ich złożenia, poprawienia lub uzupełnienia w wyznaczonym terminie.
Wezwanie do uzupełnienia danych - jaki jest jego cel?
Celem zastosowania wezwania, o którym mowa powyżej, jest umożliwienie wykonawcy - który nie złożył podmiotowych środków dowodowych, lub przedłożone przez niego środki dowodowe nie potwierdzają swoją treścią spełniania przez niego warunków udziału w postępowaniu - ich złożenia, poprawienia lub uzupełnienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Przy czym podkreślić należy, że przez uzupełnienie czy poprawienie podmiotowych środków dowodowych, należy rozumieć uzupełnienie/poprawienie oświadczenia wykonawcy jakim jest np. wykaz robót.
Wykonawca może to uczynić składając odrębne oświadczenie zawierające uzupełnione lub poprawione informacje. Nie jest przy tym konieczne ponowienie treści wykazu w zakresie, którego nie dotyczyło wezwanie. Sam wykaz robót jest bowiem oświadczeniem własnym wykonawcy, składanym w określonej, najczęściej stabelaryzowanej formie, którego celem jest potwierdzenie spełniania przez wykonawcę warunku udziału w postępowaniu. Natomiast Zamawiający ma w takim wypadku obowiązek łącznej oceny przedłożonych przez wykonawcę dokumentów, tj. wykazu i uzupełniającego go oświadczenia.
Wezwanie do uzupełnienia danych - co może zrobić wykonawca?
W konsekwencji wykonawca może, w odpowiedzi na wezwanie otrzymane uprzednio od zamawiającego, złożyć nowy wykaz, zawierający wskazanie innych wykonanych realizacji niż przedłożone pierwotnie. Obowiązkiem zamawiającego jest dokonanie weryfikacji przedłożonych dokumentów z uwzględnieniem nowych realizacji – jeżeli wezwanie dotyczyło doświadczenia wykonawcy.
Autor: Marek Okniński
-
Nowe PZP przewiduje obowiązkowe wezwanie do uzupełnienia dokumentów
nowe prawo zamówień publicznychPowyższy obowiązek został nałożony na Zamawiającego w związku z art. 56 ust. 3 dyrektywy 2014/24/UE oraz art. 76 ust. 4 dyrektywy 2014/25/UE. -
Kiedy podwykonawca złoży oświadczenie o spełnianiu warunków i niepodleganiu wykluczeniu?
oświadczenieObowiązek składania oświadczenia z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp odnoszącego się do podwykonawcy i jego zakres zależą od decyzji zamawiającego. -
Referencje mogą być podpisane nieczytelnie
referencjeDokumenty przedkładane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na okoliczność należytego wykonania zamówienia - jak w sposób jednoznaczny wynika z orzecznictwa tak Krajowej Izby Odwoławczej, jak i sądów okręgowych rozpoznających skargi na orzeczenia Izby - mają potwierdzać jedynie okoliczność prawidłowości realizacji określonej usługi, dostawy, czy roboty budowlanej.