W przypadku, gdy wykonawca nie złoży podmiotowych środków dowodowych, są one niekompletne lub zawierają błędy, zamawiający wzywa wykonawcę odpowiednio do ich złożenia, poprawienia lub uzupełnienia w wyznaczonym terminie.
Wyżej wskazany przepis art. 128 ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. umożliwia wykonawcom, którzy w ofercie przetargowej złożyli referencję nie spełniającą wymogów zamawiającego, do jej uzupełnienia.
Dyspozycją art. 128 ustawy PZP Ustawodawca nałożył na zamawiającego skierowania do wykonawcy wezwania między innymi w zakresie referencji żądanych na potwierdzenie spełniania warunku udziału w przetargu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Na gruncie komentowanego przepisu wezwanie ma charakter obligatoryjny, a zaniechania wezwania w przypadkach wskazanych w art. 128 ust. 1 ustawy PZP stanowiłoby naruszenie jej przepisów. Wezwanie w trybie powyższego przepisu jest wezwaniem jednokrotnym i stanowi dodatkową „szansę" dla wykonawcy, m.in. na wykazanie spełnienia warunku udziału w postępowaniu. Nie ulega wątpliwości, w świetle zasady równego traktowania wykonawców, iż dyspozycją powyższego przepisu objęta jest zarówno sytuacja, gdy wykonawca nie złoży w ogóle podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, ale również, gdy złożone środki dowodowe nie wykazują spełnienia warunków[1].
W praktyce prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający, uznając, iż referencyjna robota budowlana nie potwierdza spełnienia warunków udziału w postępowaniu, jest zobowiązany wezwać wykonawcę do uzupełnienia wykazu/referencji.
Autor: Marek Okniński
[1] patrz: wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 lipca 2022 r. sygn.. akt: KIO 1642/22.
-
Stosowanie ustawy Prawo zamówień publicznych zostało zawieszone. Co to oznacza dla samorządów?
Ustawa Prawo zamówień publicznychPrzez sześć miesięcy - począwszy od 10 listopada 2022 roku - samorządy w Polsce nie będą ograniczone przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych przy kupowaniu węgla. -
Tajemnica przedsiębiorstwa - czy można ją wprowadzić w każdej chwili?
tajemnica przedsiębiorstwaWykonawca zastrzegający określone informacje - jako tajemnicę przedsiębiorstwa - powinien w odpowiednim momencie postępowania udowodnić zasadność tego zastrzeżenia. -
Aktualność referencji
referencjeOdnośnie zamówień, których realizacja została zakończona referencje są aktualne przez okres odpowiednio 5 lat dla robót budowlanych lub 3 lat dla dostaw i usług od daty zakończenia realizacji zamówienia, którego dotyczą.