Właściwym do wykonania eksmisji jest komornik sądowy według miejsca położenia nieruchomości. W pierwszej kolejności komornik wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.
Eksmisja a lokal socjalny
Wyroki eksmisyjne mogą przewidywać dla dłużnika uprawnienie do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W takim przypadku komornik dokonuje eksmisji do wskazanego lokalu socjalnego. W sytuacji kiedy z wyroku eksmisyjnego nie wynika to uprawnienie dla dłużnika, a także dłużnik nie posiada prawa do lokalu zamiennego lub tytułu prawnego do innego lokalu, w którym może on zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 4 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę serwerów ORACLE SPARC T8-4 wraz z serwisem gwarancyjnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca05.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Przez tymczasowe pomieszczenie należy rozumieć pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m kw. powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możliwości znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności eksmisyjnych, jeżeli wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.
Przed eksmisją komornik wysłuchuje dłużnika
Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.
Przed wykonaniem eksmisji komornik wysłuchuje dłużnika, po czym doręcza mu wezwanie do wykonania obowiązku opuszczenia lokalu w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie. Wysłuchanie powinno zmierzać do ustalenia, jakie czynności będą niezbędne do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie nieruchomości.
-
Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika sądowego - obowiązki pracodawcy
komornikJedną z czynności, które podejmuje komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego jest zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika. -
Koszty komornicze, cz. III. Ile dostaje komornik przy egzekucji świadczeń niepieniężnych?
komornikOpłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych oraz tzw. opłaty inne mają - w przeciwieństwie do opłat egzekucyjnych w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych - charakter stały, a nie procentowy. -
Koszty komornicze cz. II. Jakie opłaty ściąga komornik przy egzekucji pieniędzy?
komornikJakie jest wynagrodzenie komornika za ściągnięcie długu? Czy przy egzekucji pieniędzy od dłużnika stosowane są opłaty minimalne? Co jest podstawą do obliczenia opłaty stosunkowej należnej komornikowi?