Wykonawca przystępując do odwołania wzmacnia stanowisko strony do której przystępuje. W konsekwencji, w przypadku gdy odwołanie dotyczy wyboru najkorzystniejszej oferty wykonawca, którego oferta została wybrana, powinien zgłaszać przystąpienie po stronie zamawiającego, a nie w części również po stronie wnoszącego odwołanie.
Powyższe wynika z art. 525 Prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym interes przystępującego nie jest nieograniczony – mieści się w ramach wyznaczonych przez treść odwołania, przedmiot danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i sytuację, w jakiej znajduje się przystępujący w danym postępowaniu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 24 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Czy przystępując do postępowania odwoławczego staję się jego uczestnikiem?
Tak, wykonawca przystępując do postępowania odwoławczego staje się jego uczestnikiem i jego czynności, z mocy prawa (patrz: art. 525 ust. 4 Prawa zamówień publicznych) nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił.
W związku z powyższym uprawnienia przystępującego, również odnoszące się do funkcji, jakiej służy odwołanie, nie mogą być szersze ani sprzeczne z uprawnieniami i celem odwołania dookreślonego interesem przedsiębiorcy, który wniósł odwołanie, tj. uzyskaniem przez tegoż danego zamówienia.
Zapamiętaj: Ustawodawca nie przewidział możliwości częściowego przystąpienia do strony postępowania i dla skuteczności tej czynności wymaga istnienia interesu przystępującego w rozstrzygnięciu całego odwołania na korzyść jednej ze stron.
Powyższe potwierdza stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie o sygn. akt: KIO 3152/22 gdzie wskazano: „Pomimo szerokiej wykładni pojęcia interesu przystępującego, Izba nie mogła pominąć faktu, że odwołanie skierowane było również przeciwko ofercie Przystępującego i zmierzało do usunięcia tej oferty z postępowania. Zgłaszający przystąpienie nie mógł przystąpić do postępowania jedynie w części zarzutów odwołania, a co za tym idzie musiałby – choćby w milczący sposób – popierać również zarzuty skierowane przeciwko własnej ofercie. Tym samym wobec braku możliwości przystąpienia do odwołania w części Izba uznała przystąpienie za niedopuszczalne."
-
Eksmisja - przymusowe usunięcie dłużnika z lokalu cz. II
komornikPrzeprowadzając eksmisję, komornik usunie ruchomości niebędące przedmiotem egzekucji i odda je dłużnikowi, a w razie jego nieobecności pozostawi osobie dorosłej spośród jego domowników, gdyby zaś i to nie było możliwe, ustanowi dozorcę, pouczając go o obowiązkach i prawach dozorcy ustanowionego przy zajęciu ruchomości i odda mu usunięte ruchomości na przechowanie na koszt dłużnika. Przed usunięciem ruchomości niebędących przedmiotem egzekucji komornik dokonuje ich opisu. -
Eksmisja - przymusowe usunięcie dłużnika z lokalu cz. I
komornikTytuł wykonawczy, który stanowi wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności, musi zobowiązywać dłużnika do opróżnienia pomieszczenia lub lokalu i do wydania nieruchomości wierzycielowi (eksmisja). Jeżeli dłużnik dobrowolnie nie opróżni nie wyda nieruchomości, nastąpi to w trybie przymusowym. -
Mediacja w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczneMediacje to de facto negocjacje z udziałem niezależnej i bezstronnej osoby trzeciej, wspierającej strony w dojściu do porozumienia. Innymi słowy są to wspomagane, moderowane negocjacje.