Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.
Egzekucja alimentów – na czym polega?
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych została uregulowana w przepisach prawa w sposób szczególny względem innych rodzajów egzekucji. Z odrębnością uregulowań mamy do czynienia np. w przypadku nadawania klauzuli wykonalności. Tytułowi egzekucyjnemu, zasądzającemu alimenty, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Tytuł wykonawczy doręcza się wówczas wierzycielowi z urzędu. Co do zasady w pozostałych kategoriach świadczeń klauzula wykonalności nadawana jest na wniosek wierzyciela.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ponadto w sprawach, w których zasądzono alimenty, egzekucja może być wszczęta z urzędu na żądanie sądu pierwszej instancji, który sprawę rozpoznawał. Żądanie takie kieruje się do właściwego organu egzekucyjnego.
Egzekucja komornicza alimentów – który komornik prowadzi?
Właściwym do prowadzenia egzekucji świadczeń alimentacyjnych jest komornik ogólnej właściwości dłużnika tj. według miejsca jego zamieszkania. Istnieje także możliwość złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela. W takim przypadku komornik ten jest obowiązany zawiadomić o wszczęciu egzekucji komornika sądu ogólnej właściwości dłużnika.
Egzekucja alimentów kiedy dłużnik odbywa karę pozbawienia wolności
Inny wyjątek i jednocześnie uprawnienie dla wierzyciela dotyczy sytuacji, w której dłużnik odbywa karę pozbawienia wolności. W takim przypadku wierzyciel może złożyć tytuł wykonawczy bezpośrednio dyrektorowi zakładu karnego, który obowiązany jest wypłacać wierzycielowi należności za pracę dłużnika lub jego pieniądze znajdujące się w depozycie zakładu karnego, w granicach określonych przepisach Kodeksu karnego wykonawczego.
Z takiej możliwości nie można skorzystać, jeżeli wnioski złożyło kilku wierzycieli, a należności za pracę dłużnika lub jego pieniądze znajdujące się w depozycie zakładu karnego nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich należności tych wierzycieli lub jeżeli są zajęte przez organ egzekucyjny. W takim wypadku dyrektor zakładu karnego przekazuje wnioski do właściwego komornika.
Egzekucja komornicza alimentów
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych prowadzona jest z całego majątku dłużnika, a dodatkowo w niektórych sposobach egzekucji może być prowadzona z większej części majątku, niż to ma miejsce w typowej egzekucji. I tak egzekucja z wynagrodzenia za pracę oraz egzekucja z sum (dochodów) przyznanych przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów do trzech piątych części. Wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.
Jeżeli dłużnik zatrudniony jest u osoby bliskiej, osoba ta w razie zajęcia wynagrodzenia za pracę w poszukiwaniu świadczeń alimentacyjnych nie może zasłaniać się zarzutem, że wypłaciła dłużnikowi wynagrodzenie z góry, ani zarzutami, że dłużnik pracuje bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym od przeciętnego, albo że przysługuje jej wierzytelność do dłużnika nadająca się do potrącenia z jego roszczenia o wynagrodzenie.
-
Przystąpienie do odwołania - czego nie może dotyczyć?
Zamówienia publiczneWykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie trzech dni kalendarzowych od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje. -
Eksmisja - przymusowe usunięcie dłużnika z lokalu cz. II
komornikPrzeprowadzając eksmisję, komornik usunie ruchomości niebędące przedmiotem egzekucji i odda je dłużnikowi, a w razie jego nieobecności pozostawi osobie dorosłej spośród jego domowników, gdyby zaś i to nie było możliwe, ustanowi dozorcę, pouczając go o obowiązkach i prawach dozorcy ustanowionego przy zajęciu ruchomości i odda mu usunięte ruchomości na przechowanie na koszt dłużnika. Przed usunięciem ruchomości niebędących przedmiotem egzekucji komornik dokonuje ich opisu. -
Eksmisja - przymusowe usunięcie dłużnika z lokalu cz. I
komornikTytuł wykonawczy, który stanowi wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności, musi zobowiązywać dłużnika do opróżnienia pomieszczenia lub lokalu i do wydania nieruchomości wierzycielowi (eksmisja). Jeżeli dłużnik dobrowolnie nie opróżni nie wyda nieruchomości, nastąpi to w trybie przymusowym.