Pytanie:
W jakim trybie udzielić zamówienia w następującej sytuacji? Zamawiający otrzymał niezwykle korzystną ofertę od firmy (z którą współpracował w zakresie badań naukowych) na zakup aparatury naukowej powystawowej. Cena jaką zaoferowano, jest niezwykle korzystna, bo stanowi 50% ceny urządzenia nowego. Na rynku istnieją inni dostawcy tej aparatury, ale zamawiający nie posiada środków na zakup nowego urządzenia. Czy jest jakaś możliwość, aby zakupić powystawowe urządzenie od tej firmy? Oferta jest ważna tylko do końca roku. Czy można zastosować tryb z wolnej ręki, zamówienie powyżej 130 000 zł?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 14 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 5 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź eksperta:
Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki wymaga spełnienia jednej z przesłanek ustawowych. Nie można tych okoliczności modyfikować. Wpisane są one w:
* art. 214 ust. 1 ustawy Pzp dla postępowań w progach unijnych oraz
* art. 305 ustawy Pzp dla postępowań w progach krajowych.
Na podstawie danych zawartych w pytaniu do planowanego zakupu nie ma możliwości zgodnego z ustawą Pzp zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki. Jednocześnie ustawa Pzp nie nakłada na zamawiającego obowiązku zakupu wyłącznie nowych przedmiotów. Możliwe jest prowadzenie postępowania na zamówienie, którego przedmiot jest powystawowy.
W okolicznościach wpisanych w pytanie zalecam zweryfikować przesłankę z art. 214 ust. 1 pkt 1 a lub b ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn:
a) technicznych o obiektywnym charakterze,
b) związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów ? jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
Dalsza część artykułu i więcej porad dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
W jakiej kolejności zaspokajani są wierzyciele w postępowaniu egzekucyjnym?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeJeżeli pieniędzy uzyskanych w postępowaniu egzekucyjnym nie wystarcza dla wszystkich wierzycieli, komornik sporządza plan podziału środków pomiędzy wierzycieli. Kogo spłaci najpierw? -
Spółdzielnie energetyczne - czy będą lekiem na coraz droższy prąd?
energiaW Europie Zachodniej spółdzielnie energetyczne są niezwykle popularne, w Polsce jest ich dopiero kilka. Czy mogą się stać atrakcyjnym rozwiązaniem w walce o tańszy prąd zarówno dla samorządów, jak i dla biznesu?