Na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego komornik sądowy jako organ egzekucyjny został zobowiązany do rejestracji (nagrywania) swoich czynności egzekucyjnych. Komornik ma obowiązek zarejestrować obraz i dźwięk z czynności dokonywanych poza kancelarią komorniczą. Rejestracja dotyczy tylko czynności egzekucyjnych co oznacza, że inne czynności, które dokonuje komornik nie podlegają rejestracji. Poza tym rejestracji podlegają tylko wskazane w Kodeksie postępowania cywilnego czynności egzekucyjne.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jakie czynności egzekucyjne może nagrać komornik?
Są to następujące czynności:
1) z udziałem dłużnika zmierzające do ustalenia jego stanu majątkowego;
2) zajęcie ruchomości;
3) wykonanie postanowienia o oddaniu ruchomości pod dozór innej osobie niż dłużnik;
4) licytacja ruchomości z wyłączeniem licytacji elektronicznej;
5) licytacja nieruchomości, chyba że jej przebieg jest utrwalany przez sąd;
6) oględziny nieruchomości;
7) wprowadzenie w zarząd nieruchomości;
8) opróżnienie pomieszczeń z osób lub rzeczy;
9) wydanie ruchomości i nieruchomości;
10) wprowadzenie w posiadanie;
11) przymusowe otwarcie pomieszczenia;
12) przeszukanie mieszkania lub pomieszczenia gospodarczego dłużnika.
Czy można sprzeciwić się nagrywaniu przez komornika?
Przed przystąpieniem do rejestracji czynności komornik uprzedza osoby uczestniczące w czynności o utrwalaniu jej przebiegu. Jeżeli czynność egzekucyjna następuje w miejscu zamieszkania dłużnika lub osoby trzeciej, dłużnik lub osoba trzecia mogą sprzeciwić się rejestracji czynności. O takim prawie komornik jest zobowiązany pouczyć obecnych przy czynności. Na wniosek osoby, która sprzeciwiła się utrwalaniu czynności, komornik podejmie utrwalanie na nowo.
Poza wymienionym wyżej katalogiem czynności egzekucyjnych podlegających obowiązkowemu nagrywaniu, komornik na wniosek co najmniej jednej ze stron postępowania rejestruje przebieg wskazanej innej czynności.
Komornik jest zobowiązany posiadać odpowiednie urządzenia techniczne, środki techniczne i informatyczne umożliwiające: kopiowanie zapisu nagrania; zabezpieczenie zapisu, w szczególności przed przypadkową utratą lub nieuzasadnioną zmianą; odtworzenie zapisu i jego udostępnianie.
Gdzie można obejrzeć zapis czynności egzekucyjnych wykonanych przez komornika?
Komornik umożliwia stronom i uczestnikom postępowania zapoznanie się z zapisem obrazu i dźwięku w siedzibie kancelarii komorniczej. Stronom ani uczestnikom postępowania nie wydaje się zapisu obrazu i dźwięku.
Zapis udostępnia się stronom i uczestnikom postępowania wyłącznie przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które należą do komornika. W razie zapoznawania się z aktami sprawy w sądzie zapis udostępnia się wyłącznie w budynku sądu przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które stanowią wyposażenie sądu.
-
Czy stosując prawo opcji, wolno wydłużyć czas trwania umowy o zamówienie publiczne?
Zamówienia publiczneTermin realizacji umowy powinien zostać ustalony w sposób uwzględniający maksymalny termin, w jakim może nastąpić realizacja zarówno zakresu podstawowego jak i zakresu objętego prawem opcji. -
Wykonawca nie podał adresu ESP - czy zamawiający będzie musiał odrzucić ofertę?
Zamówienia publiczneW pierwszej kolejności zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie, czy faktycznie nie posiada on ESP, czy też omyłkowo nie podał tego adresu. -
Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia
Zamówienia publiczneJak i w jakim terminie poprawnie je opublikować?