Zasady odrzucania ofert według Prawa zamówień publicznych
Wskazana dyspozycja wynikająca z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych zobowiązuje zamawiającego do odrzucenia ofert tych wykonawców, którzy zaoferowali przedmiot zamówienia niezgodny z wymaganiami określonymi w specyfikacji warunków zamówienia, co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania przedmiotu zamówienia. Aby zastosować podstawę odrzucenia oferty (wynikającą z omawianego art. 226 ust.1 pkt 5 Prawa zamówień publicznych) musi być możliwe do określenia na czym konkretnie taka niezgodność polega, czyli co i w jaki sposób w ofercie nie jest zgodne z konkretnie wskazanymi, skwantyfikowanymi i ustalonymi jednoznacznie postanowieniami Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odrzucenie oferty z zasadniczych i nieusuwalnych powodów
Odrzuceniu podlega zatem wyłącznie oferta, której treść jest niezgodna z treścią SWZ w sposób zasadniczy i nieusuwalny, gdyż obowiązkiem zamawiającego jest poprawienie w złożonej ofercie niezgodności z SWZ niemających istotnego charakteru.
O ile każdorazowo treść oświadczenia woli składanego w postępowaniu w ramach oferty należy rozpatrywać przez pryzmat zamiaru wykonawcy, wyrażającego się wolą uczestnictwa w postępowaniu, o tyle kluczową sprawą jest, czy w konkretnym stanie faktycznym możliwe jest ustalenie treści oświadczenia co do oferowanego przedmiotu w sposób nie naruszający nadrzędnej zasady zachowania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami.
Kiedy mówimy o niezgodności treści oferty z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia?
Niezgodność oferty z warunkami zamówienia musi zachodzić w warstwie merytorycznej świadczenia wykonawcy. Samo twierdzenie, że w dokumentach ofertowych brakuje określonej informacji nie może być automatycznie utożsamiane z niezgodnością oferty z warunkami zamówienia. Aby taką niezgodność stwierdzić, należy po pierwsze ustalić czy w okolicznościach faktycznych konkretnego zamówienia określona informacja wymagana przez Zamawiającego może być pośrednio wyinterpretowana z innych dokumentów i oświadczeń wykonawcy. Po drugie należy ustalić czy brak informacji w ofercie wykonawcy, a wymaganej postanowieniami SWZ skutkuje zaoferowaniem przez wykonawcę świadczenia niezgodnego z wymaganiami zawartymi w SWZ.
Reasumując: o niezgodności treści oferty z treścią SWZ można mówić tylko w przypadku, gdy przedmiot zamówienia wynikający z oferty nie odpowiada przedmiotowi zamówienia opisanemu w SWZ.
-
Sektorowy zamawiający a progi unijne. Czy wymagany jest regulamin zamówień oraz komisji przetargowej?
Komunikaty.plCzy zamawiający sektorowy udzielając zamówień o wartości przekraczającej progi unijne musi posiadać regulamin udzielania zamówień oraz regulamin prac komisji przetargowej dla ww. zamówień? -
Różnice między budynkami użyteczności publicznej a zamieszkania zbiorowego w przetargach na roboty budowlane
prawoW przypadku gdy warunek udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego określa wymóg wykazania się przez wykonawcę doświadczeniem w robotach budowlanych dotyczących remontu, przebudowy lub modernizacji istniejącego już budynku użyteczności publicznej a nie budynku zamieszkania zbiorowego wykazywanie się wykonaniem remontu w hotelu 5* nie może zostać uznane przez zamawiającego za potwierdzające wymagane doświadczenie. -
Odstąpienie od umowy unijnej. Czy publikować modyfikacje F20 w przypadku nieprzewidzianych okoliczności?
Komunikaty.plW ocenie autora, na podstawie przedłożonych informacji nie ma podstaw zamieszczania ogłoszenia o zmianie umowy.