W postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym Zamawiający postawił warunek zdolności technicznej lub zawodowej w postaci posiadania określonego doświadczenia szczegółowo opisanego w dokumentacji postępowania. Jednocześnie w dokumentacji zamówienia wskazano, że zamawiający przed wyborem najkorzystniejszej oferty wezwie wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 5 dni, aktualnych na dzień złożenia, podmiotowych środków dowodowych, tj. wezwie do złożenia wykazu usług wraz z dowodami potwierdzającymi należytego wykonanie usług. Wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona załączył do oferty (sam z siebie) referencje, z których można potwierdzić spełnienie warunków udziału w postępowaniu (do oferty nie został załączony wykaz usług). Czy Zamawiający może nie wzywać tego wykonawcy do złożenia podmiotowych środków dowodowych i dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty, uznając że Wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu na podstawie załączonych do oferty referencji?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "PRAGA" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie koncepcji na organizację wjazdu i wyjazdu w obrębie Kolonii "Kamińskiego-Ćmielowska"
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający powinien wezwać wykonawcę do złożenia wykazu usług wraz z załączeniem dowodów określających, czy usługi zostały wykonane lub są wykonywane (w przypadku świadczeń powtarzających się lub ciągłych) należycie.
Wyjaśnienie
Zgodnie z art. 127 ust. 2 ustawy Pzp wykonawca nie jest zobowiązany do złożenia podmiotowych środków dowodowych, które zamawiający posiada, jeżeli wykonawca wskaże te środki oraz potwierdzi ich prawidłowość i aktualność.
Wykonawca może być zatem zwolniony ze złożenia wykazu usług wyłącznie wtedy, gdy zamawiający posiada wykaz usług danego wykonawcy (np. złożony w innym postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego) oraz wykonawca dodatkowo potwierdzi jego prawidłowość i aktualność.
Samo złożenie referencji nie jest wystarczającym potwierdzeniem, że wykonawca posiada określone zdolności techniczne lub zawodowe. Wykaz usług jest oświadczeniem wykonawcy co do tego iż posiada wymagane (w treści warunku) doświadczenie, referencje zaś mają za zadanie potwierdzić prawidłowość wykonania zadań wskazanych w wykazie.
W przedmiotowych okolicznościach, zamawiający powinien zatem wezwać wykonawcę do złożenia wykazu usług wraz z załączeniem dowodów określających, czy usługi zostały wykonane lub są wykonywane (w przypadku świadczeń powtarzających się lub ciągłych) należycie. Wykonawca może natomiast skorzystać z uprawnienia, o którym mowa w ww. przepisie (art. 127 ust. 2 ustawy Pzp).
Podstawa prawna
Art. 127 ust. 2, art. 128 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
* Anna Kaźmierczak, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
-
Wartość szacunkowa i analiza potrzeb w 3 częściach zamówienia: Jak ocenić i dostosować wartość szacunkową dla gospodarki odpadami?
Zamówienia publiczneSzacunek wartości łącznej wszystkich planowanych usług jednorodnych należy wykonać z należyta starannością, na podstawie dostępnych danych. -
Zwrot kosztów dla Kół Gospodyń Wiejskich: Czy konkurs kulinarny obejmuje zamówienia publiczne wg Prawa Zamówień Publicznych
Zamówienia publiczneZamawiający działając na podstawie porozumienia zawartego z kilkoma innymi instytucjami jest współorganizatorem konkursu, w którym biorą udział koła gospodyń wiejskich. Konkurs składa się z kilku etapów, podczas których koła gospodyń wiejskich przygotowują dania konkursowe. Zgodnie z regulaminem konkursu Zamawiający zobowiązany jest dokonać zwrotu Kołom Gospodyń Wiejskich kosztów zakupu artykułów spożywczych wykorzystanych do przygotowania potraw, w kwotach, których wysokość uzależniona jest od konkretnego etapu konkursu. -
Odrzucenie oferty w zamówieniach publicznych - kiedy jest uzasadnione?
zamówienia publiczneZamawiający odrzuca ofertę, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia.