Pytanie
Jeden z wykonawców nie złożył wraz z ofertą formularza cenowego stanowiącego załącznik do SWZ, a jedynie jego podpis w formacie XAdES (a więc mamy brak pliku źródłowego z treścią). W SWZ mam zapis odnośnie sposobu obliczania ceny o treści: „Jako cenę służącą do porównania ofert przyjmuje się cenę całkowitą podaną w „Formularzu ofertowym", która stanowi cenę oferty brutto za wykonanie przedmiotu zamówienia, objętego prawem opcji, wyliczoną zgodnie z kalkulacją przyjętą w „Formularzu cenowym" stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ. Suma wartości zamówienia podstawowego i prawa opcji będzie stanowić wartość oferty. Poza tym w rozdziale o sposobie złożenia oferty mam zapis, że wraz z ofertą wykonawca jest zobowiązany złożyć „Formularz cenowy" stanowiący załącznik nr... do SWZ. Czy w moim przypadku mam odrzucić ofertę na podstawie art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. c) ustawy Pzp, czy art. 226 ust. 1 pkt. 5 ustawy Pzp? A może nie mogę jej odrzucić tylko powinnam wezwać o uzupełnienie formularza cenowego
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 6 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 12 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Oferta powinna zostać odrzucona podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp tj. jako niezgodna z warunkami zamówienia. Wyjątkiem od takiego stanowiska będzie sytuacja, w której zamawiający określiłby formularz cenowy jako przedmiotowy środek dowodowy.
Wyjaśnienie
Jeżeli w dokumentach zamówienia nie określono formularza cenowego jako przedmiotowy środek dowodowy, to z uwagi na zawarte w nim ceny jednostkowe powinien on zostać oceniony jako element oferty. Tymczasem w świetle obowiązujących przepisów brak jest podstawy prawnej do uzupełnienia elementu oferty zawierającego ceny jednostkowe będące podstawą rozliczeń z wykonawcą w trakcie realizacji.
Oferta musi zostać więc odrzucona z uwagi na brak przepisu zezwalającego na jej uzupełnienie w przedstawionym przypadku.
Podstawa prawna
Art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1129)
* Agnieszka Gwóźdź – Kuzior – autorka bloga www.blogopzp.pl, były kierownik zespołu zamówień publicznych w instytucji zamawiającej, obecnie Zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów instytucji zamawiającej, posiada tytuł radcy prawnego.
-
Ile komornik może zająć dłużnikowi na rachunku bankowym?
Vademecum wiedzyKomornik sądowy, co do zasady, nie może zająć dłużnikowi na rachunku bankowym wszystkich środków pieniężnych. Wyjątek stanowi np. egzekucja świadczeń alimentacyjnych, kiedy zajęcie komornika sądowego obejmuje wszystkie środki na rachunku bankowym (nie ma kwoty wolnej od egzekucji). -
Klauzule w umowach o roboty budowlane zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującej ustawy
Zamówienia publiczneJak wynika z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., doszło nie tylko do rozszerzenia katalogu obowiązkowych klauzul umownych, ale również (przynajmniej w teorii) do wyrównania praw oraz obowiązków wykonawców i zamawiających wynikających za zawartych umów o realizację zamówienia publicznego. -
Tajemnica przedsiębiorstwa a wyjaśnienia ceny - strategie cenowe w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczneZa powszechną uznać należy praktykę zastrzegania jako tajemnicy przedsiębiorstwa informacji zawartych w dokumentach składających się na ofertę czy dokumentów i oświadczeń składanych na wezwanie zamawiającego w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.