Pytanie
Do działu zamówień wpłynął wniosek o zakup nowej drukarki za kwotę ok. 5 000zł, ze względu na awarię obecnie użytkowanej drukarki (koszt naprawy zepsutej drukarki wynosi ok. 2 000 zł). W tym roku zamawiający przewiduje zakupy sprzętu komputerowego, drukarek etc. w trybie przetargu nieograniczonego. Jak w trybie awaryjnym, ze względu na pilną potrzebę dokonać tego zakupu (wolna ręka, art, 30 ust.4)?.
Odpowiedź
Zamawiający powinien doliczyć wartość drukarki do sprzętu, który zamierza nabyć jeszcze w tym roku (zakładam, że zachodzą tutaj kryteria tożsamości podmiotowej i przedmiotowej).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Popowice" ogłasza przetarg na wymiana drzwi do komór zsypowych oraz ocieplenie komór zsypowych w Zespołach Nieruchomości nr 1 – Polana i Zespole Nieruchomości nr 2 – Park
Ogłoszenie premium 8 dni do końca04.03.2025
WROCŁAW, Dolnośląskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na sprzątanie terenu, pielęgnacje zieleni, wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów wentylacyjnych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca09.03.2025
GDAŃSK, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Następnie zamawiający może zdecydować o podziale zamówienia na części stosownie do art. 30 ust. 4 ustawy Pzp i takie rozwiązanie w tej sytuacji zalecam. Stosownie do tego przepisu w przypadku zamówień udzielanych w częściach, do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy ustawy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80 000 euro dla dostaw lub usług oraz 1 000 000 euro dla robót budowlanych, pod warunkiem, że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia. Jeśli zamawiający spełnia te warunki, to może bez konieczności uzasadniania swojej decyzji, skorzystać z ułatwień, jakie niesie za sobą ta regulacja. Skoro wartość drukarki to 5.000 zł, zamawiający może ją zamówić, bez stosowania ustawy Pzp, zgodnie z wartością jedynie tej części zamówienia.
Inną opcją byłoby skorzystanie z trybu z wolnej ręki, ale zamawiający musiałby być pewien, że będzie w stanie właściwie uzasadnić konieczność pilnej realizacji zamówienia – praktycznie z dnia na dzień, jak wskazuje się w komentarzach do Pzp.
Podstawa prawna
Art. 30 ust. 4 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
* Justyna Rek-Pawłowska – specjalista ds. zamówień publicznych
-
Usługi leśnictwa w przetargu nieograniczonym
Zamówienia publiczneJak postąpić z częścią zamówienia bez ofert i czy stosować ustawę Pzp dla zamówień krajowych czy progów unijnych? -
Kiedy trzeba uzyskać opinię Prokuratorii Generalnej
Prokuratoria GeneralnaZamówienie powyżej 50 mln zł bez opinii Prokuratorii Generalnej: Jak postąpić i jakie są sankcje za pominięcie wymogu art. 18 ust. 2 ustawy o Prokuratorii Generalnej RP. -
Rozbudowa oświetlenia w gminie
przetargJak ustalić wartość zamówienia i czy traktować prace w poszczególnych miejscowościach jako oddzielne inwestycje?