Pytanie
Do działu zamówień wpłynął wniosek o zakup nowej drukarki za kwotę ok. 5 000zł, ze względu na awarię obecnie użytkowanej drukarki (koszt naprawy zepsutej drukarki wynosi ok. 2 000 zł). W tym roku zamawiający przewiduje zakupy sprzętu komputerowego, drukarek etc. w trybie przetargu nieograniczonego. Jak w trybie awaryjnym, ze względu na pilną potrzebę dokonać tego zakupu (wolna ręka, art, 30 ust.4)?.
Odpowiedź
Zamawiający powinien doliczyć wartość drukarki do sprzętu, który zamierza nabyć jeszcze w tym roku (zakładam, że zachodzą tutaj kryteria tożsamości podmiotowej i przedmiotowej).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 4 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Następnie zamawiający może zdecydować o podziale zamówienia na części stosownie do art. 30 ust. 4 ustawy Pzp i takie rozwiązanie w tej sytuacji zalecam. Stosownie do tego przepisu w przypadku zamówień udzielanych w częściach, do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy ustawy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80 000 euro dla dostaw lub usług oraz 1 000 000 euro dla robót budowlanych, pod warunkiem, że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia. Jeśli zamawiający spełnia te warunki, to może bez konieczności uzasadniania swojej decyzji, skorzystać z ułatwień, jakie niesie za sobą ta regulacja. Skoro wartość drukarki to 5.000 zł, zamawiający może ją zamówić, bez stosowania ustawy Pzp, zgodnie z wartością jedynie tej części zamówienia.
Inną opcją byłoby skorzystanie z trybu z wolnej ręki, ale zamawiający musiałby być pewien, że będzie w stanie właściwie uzasadnić konieczność pilnej realizacji zamówienia – praktycznie z dnia na dzień, jak wskazuje się w komentarzach do Pzp.
Podstawa prawna
Art. 30 ust. 4 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
* Justyna Rek-Pawłowska – specjalista ds. zamówień publicznych
-
Usługi leśnictwa w przetargu nieograniczonym
Zamówienia publiczneJak postąpić z częścią zamówienia bez ofert i czy stosować ustawę Pzp dla zamówień krajowych czy progów unijnych? -
Kiedy trzeba uzyskać opinię Prokuratorii Generalnej
Prokuratoria GeneralnaZamówienie powyżej 50 mln zł bez opinii Prokuratorii Generalnej: Jak postąpić i jakie są sankcje za pominięcie wymogu art. 18 ust. 2 ustawy o Prokuratorii Generalnej RP. -
Rozbudowa oświetlenia w gminie
przetargJak ustalić wartość zamówienia i czy traktować prace w poszczególnych miejscowościach jako oddzielne inwestycje?