Odpowiedź
W mojej ocenie, poza stwierdzeniem, że działanie zamawiającego stanowi naruszenie ustawy Pzp, zamawiającemu nie grożą żadne „poważne" sankcje.
Wyjaśnienie
Zgodnie z art. 220 ust. 3 oraz 307 ust. 2 ustawy Pzp, w przypadku gdy wybór najkorzystniejszej oferty nie nastąpi przed upływem terminu związania ofertą, określonego w dokumencie zamówienia, zamawiający przed upływem terminu związania ofertą, zwraca się jednokrotnie do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o wskazywany przez niego okres. W procedurze krajowej okres ten wynosi maksymalnie 30 dni, w unijnej zaś, nie dłuższy niż 60 dni. Z treści przywołanych regulacji wynika wprost, że obowiązek zamawiającego istnieje w okresie przed wyborem oferty najkorzystniejszej i aktualizuje się w momencie gdy dokonanie wyboru nie jest możliwie w pierwotnie wyznaczonym okresie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 0 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 5 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Postępowanie wbrew tym wytycznym, jakkolwiek z pewnością stanowi naruszenie ustawy Pzp, tak, nie jest zagrożone nałożeniem na zamawiającego sankcji np. finansowych. Taka sankcja nie wynika ani z ustawy Pzp (art. 619), ani też z ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Przede wszystkim warto wskazać, że ww. naruszenie, pozostaje bez wpływu na wynik postępowania o udzielenie zamówienia, albowiem to, zostało, jak zakładam, zostało w sposób adekwatny do okoliczności rozstrzygnięte poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej.
Podstawa prawna
Art. 220 ust. 3, art. 307 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
* Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, autor bloga www.pzpzamowieniapubliczne.blogspot.pl, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej.
-
Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?
Zamówienia publiczneJednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych jest egzekucja z ruchomości. Najczęściej ruchomością, która podlega zajęciu jest samochód. Komornik sądowy może zająć ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. -
Zasady przekazywania ogłoszeń o modyfikacjach do Dziennika Urzędowego UE
Zamówienia publiczneCzy należy przekazać do Dziennika Urzędowego UE ogłoszenie o modyfikacjach (F 20) w postępowaniu powyżej progów unijnych na dostawy, w przypadku odstąpienia od umowy za porozumieniem stron z uwagi na okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy? -
Jak prawidłowo formułować zapis SWZ
Zamówienia publiczneZamówienie w trybie podstawowym bez negocjacji poniżej kwot unijnych