Odpowiedź
Nie ma przeszkód uniemożliwiających podjęcie negocjacji z jednym wykonawcą, w przypadku, gdy w postępowaniu prowadzonym z zastosowaniem wersji 2 trybu podstawowego, wpłynie tylko jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu.
Wyjaśnienia
Stosowanie trybu podstawowego w wariancie 2, na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy Pzp oznacza, że zamawiający może negocjować treść ofert w zakresie elementów ich treści, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert, a po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert dodatkowych, a ocena ofert dokonywana jest w oparciu o informacje zawarte w ofercie przy uwzględnieniu zmian wynikających z treści oferty dodatkowej.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielni Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wodomierzy oraz odbiór zdemontowanych wodomierzy
Ogłoszenie premium 24 dni do końca03.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 17 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający może zaprosić wykonawców do negocjacji ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, jeżeli nie podlegały one odrzuceniu, a jeżeli zamawiający ustalił kryteria kwalifikacji, zaproszenie kieruje do tych wykonawców, których oferty spełniają w najwyższym stopniu te kryteria, w liczbie ustalonej przez zamawiającego.
O tym, w jaki sposób zamawiający ma się zachować wówczas, gdy w postępowaniu wpłynie mniej ofert niż 3 (tj. 2 lub 1), stanowi art. 289 ust. 3 ustawy Pzp, Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli liczba wykonawców, którzy w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, jest mniejsza niż 3, zamawiający kontynuuje postępowanie. Pod pojęciem kontynuacji postępowania należy rozumieć postępowanie stosowne do opisywanego trybu tj. albo wybór oferty najkorzystniejszej na podstawie ofert niepodlegających odrzuceniu albo negocjacje ze wszystkimi wykonawcami, którzy takie oferty złożyli. Nie ma znaczenia liczba wykonawców.
Z powyższego wynika w sposób jednoznaczny, że zamawiający w okolicznościach opisanych w pytaniu może prowadzić negocjacje.
Podstawa prawna
Art. 275 pkt 2, art. 289 ust. 3 ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022r.. poz. 1710 ze zm.).
Katarzyna Bełdowska – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, autor bloga www.pzpzamowieniapubliczne.blogspot.pl, współpracownik kancelarii prawnej, obecnie pracownik kadry kierowniczej administracji samorządowej.
-
Nabycie nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym: kluczowe aspekty
komornikSprzedaż zajętej, opisanej i oszacowanej nieruchomości co do zasady następuje w trybie sprzedaży licytacyjnej. Przepisy prawa przewidują sprzedaż z wolnej ręki np. w określonych przypadkach w trybie uproszczonej egzekucji z nieruchomości. -
Usługi leśnictwa w przetargu nieograniczonym
Zamówienia publiczneJak postąpić z częścią zamówienia bez ofert i czy stosować ustawę Pzp dla zamówień krajowych czy progów unijnych? -
Rozbudowa oświetlenia w gminie
przetargJak ustalić wartość zamówienia i czy traktować prace w poszczególnych miejscowościach jako oddzielne inwestycje?