Pytanie
W styczniu br. przeprowadzony został przetarg w trybie art. 275 pkt 1 dotyczący usługi transportowej dla Centrum Kultury w 2023 r. (przewóz osób) i została zawarta umowa z wykonawcą. Instytucja otrzymała również dotację na organizację wyjazdu dla grupy seniorów w kwocie 120 000 zł brutto. Kwota nie przekracza 130 000 zł netto, więc nie stosuje się przepisów ustawy Pzp. Pytanie brzmi: czy przygotowując zapytanie ofertowe na kompleksową organizację wyjazdu seniorów można zawrzeć w przedmiocie zamówienia transport na miejsce docelowe i podczas pobytu, tym samym zlecając go wykonawcy, który zorganizuje całościowo wyjazd tj. innemu niż mamy zawartą umowę na przewóz osób? Czy powinniśmy jednak zorganizować transport we własnym zakresie, z firmą, z którą mamy podpisaną umowę, a zapytanie ofertowe na zorganizowanie wyjazdu przygotować bez transportu?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na sprzątanie terenu, pielęgnacje zieleni, wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów wentylacyjnych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca09.03.2025
GDAŃSK, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetargi nieograniczone
Ogłoszenie premium 7 dni do końca03.03.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
W mojej ocenie, skorzystanie z zakresu zawartej już umowy na przewóz osób jest w opisanym przypadku kwestią organizacyjną zamawiającego. Ponieważ zawarta umowa obejmuje zakres potrzebny do realizacji wyjazdu seniorów zamawiający według własnego uznania może z niej skorzystać lub nie, jeżeli np. organizacyjnie utrudni to realizację tego zadania, lub wyczerpie zbyt szybko zakres zawartej umowy.
Wyjaśnienia
Biorąc pod uwagę zasady planowania i szacowania wartości zamówień wyrażone w Prawie zamówień publicznych (Pzp), gdy w momencie planowania lub wszczynania postępowania w sprawie udzielenia zamówienia zamawiający nie posiadał wiedzy o potrzebie udzielenia zamówienia w tożsamym zakresie, tj. potrzeba taka pojawia się w późniejszym czasie, zamówienie może być traktowane, jako odrębne. Tryb udzielenia takiego zamówienia uzależniony będzie od jego wartości.
W mojej ocenie, jeżeli zamawiający nie przewidywał, ponieważ nie miał możliwości przewidzieć w zakresie zamówienia udzielonego w styczniu, przewozu osób podczas organizacji wyjazdu seniorów, może przeprowadzić zapytanie ofertowe, jako odrębne postępowanie na kompleksową organizację wyjazdu seniorów wraz z ich przewozem. W przypadku tym, nie ma również obowiązku szacować wartości transportu łącznie z wcześniej udzielonym zamówieniem na tożsamy zakres.
Jak wynika z przekazanych informacji, istniejąca umowa na usługi transportowe, również może obsłużyć ten wyjazd. Jeżeli więc, jest to korzystne (np. cenowo, organizacyjnie), a jej wartość i zakres są wystarczające, tj. umowa nie zostanie przedwcześnie wyczerpana, co do wartości lub ilości świadczeń z niej wynikających, zamawiający może z niej skorzystać, a postępowanie na zorganizowanie wyjazdu przygotować bez transportu.
Oba rozwiązania nie przeczą ustawie Pzp.
Podstawa prawna
Art. 30 ust. 1 Ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710).
* Iwona Bujak – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych (od 1994r.), pracownik wydziału zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce
-
Czy należy uznać gwarancję wadialną, która została podpisana podpisem kwalifikowanym?
Zamówienia publiczneJeżeli wadium jest wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał gwarancji lub poręczenia, w postaci elektronicznej. -
Jakie są obowiązki zamawiającego w zakresie badania podwykonawców w ramach Pzp
Zamówienia publiczneW opisanym poniżej przypadku, tzw. "oświadczenie sankcyjne" jest składane jest jedynie przez wykonawcę. Podwykonawca nie jest zobligowany do złożenia "oświadczenia sankcyjnego". -
Co wolno komornikowi, czyli jakie ma uprawnienia
Zamówienia publiczneKomornik posiada liczne uprawnienia do dokonywania szeregu czynności egzekucyjnych. Prowadzi egzekucje na wniosek wierzyciela i na podstawie oryginału tytułu wykonawczego, który najczęściej stanowi wyrok lub nakaz sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Klauzula wykonalności może określać, że tytuł wykonawczy nadaje się do egzekucji w ograniczonym zakresie, a nie w całości.