Komornik nie może zająć ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Ruchomości dłużnika będące we władaniu innej osoby, tzw. osoby trzeciej, komornik może zająć tylko wtedy, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.
W przypadku egzekucji alimentów komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że osoba ta przedstawi dowód (umowa, faktura, inny dowód imienny), że ruchomości są jej własnością.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "PRAGA" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie koncepcji na organizację wjazdu i wyjazdu w obrębie Kolonii "Kamińskiego-Ćmielowska"
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jednak jeżeli dłużnik lub inna osoba przedstawi niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zajęte ruchomości nie stanowią własności dłużnika, komornik umorzy postępowanie co do tych rzeczy. Nie ma to jednak zastosowania do sytuacji, w której sam dłużnik dokonał zbycia (np. sprzedaży) ruchomości na rzecz osoby trzeciej.
W przypadku ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko osobie (dłużnikowi), która pozostaje w związku małżeńskim, komornik może zająć taką ruchomość wspólną. Jeżeli zajęta ruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego, dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.
Komornik może zająć również ruchomość będącą współwłasnością kilku osób. W takim przypadku sprzedaży podlega tylko udział należący do dłużnika. Oprócz zajęcia ruchomości komornik może zająć nieruchomość wchodzącą w skład majątku wspólnego małżonków na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko tylko jednemu ze współmałżonków. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.
Po zajęciu nieruchomości małżonek dłużnika może sprzeciwić się zajęciu. O sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności. Jeżeli wierzyciel tego nie uczyni, to egzekucja z nieruchomości podlega umorzeniu.
-
Jak wypełnić ogłoszenie o wykonaniu umowy, jeśli zostały w niej wprowadzone aneksy terminowe?
Zamówienia publiczneZakres informacji zawartych w ogłoszeniu o wykonaniu umowy został określony, zgodnie z art. 272 ust. 2 ustawy Pzp, w załączniku nr 7 do rozporządzenia w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. -
Czy zamawiający może wezwać wykonawcę do złożenia podmiotowych środków dowodowych, gdy cena oferty przewyższa kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia?
Zamówienia publiczneZamawiający może wszcząć postępowanie w sprawie zamówienia i wybrać w nim ofertę, nawet jeśli nie ma jeszcze w 100 proc. zabezpieczonych środków w budżecie na sfinansowanie zamówienia. -
Jak przygotować zapytanie ofertowe na kompleksową organizację wyjazdu?
Zamówienia publiczneSkorzystanie z zakresu zawartej już umowy na przewóz osób jest - w opisanym przypadku - kwestią organizacyjną zamawiającego.