Pytanie
W postępowaniu oferty dwóch różnych Wykonawców są zwolnione ze stosowania stawki podatku VAT, tzn. kwota oferty netto równa się kwocie brutto. Jak w takiej sytuacji zamawiający powinien porównać oferty innych wykonawców ze stawką 23% w postępowaniu w kryterium cena i przyznać punkty, skoro punkty przyznawane są do kwot brutto? Czy doliczyć 23% tak, aby oferty były „porównywalne" a i tak późniejsze rozliczenie nastąpi w netto?
Odpowiedź
W orzecznictwie KIO wskazuje się że oceny ofert należy dokonać z uwzględnieniem prawidłowej i zgodnej z prawem w danym momencie, stawki podatku VAT. Ocena ofert z uwzględnieniem zaniżonej stawki podatku VAT (czyli nieprawidłowo ustalonej) sprawia, że takie oferty są bardziej konkurencyjne, a to z kolei narusza zasadę uczciwej konkurencji.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jeśli zamawiający ma wątpliwości co do tego, czy wykonawcy w sposób prawidłowy wskazali informacje dotyczące stawki podatku VAT, powinien wezwać ich do wyjaśnień.
Zgodnie z orzecznictwem KIO w celu porównania ofert w postępowaniu, Zamawiający winien brać pod uwagę całkowitą kwotę wydatkowanych środków, a więc kwotę zawierającą podatek od towarów i usług. Jeśli więc złożono oferty, których wybór będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami.
Jeśli natomiast nie mamy tutaj do czynienia z tzw. odwróconym VAT-em wówczas do oceny ofert przyjmuje się taką wartość jaka faktycznie będzie obciążać zamawiającego, cena netto stanowi wówczas cenę brutto.
ORZECZENIE
W wyroku KIO z 17 października 2022 (sygn. akt KIO 2584/22) Izba zgodziła się z następującym stanowiskiem odwołującego „Niezależnie od powyższego, w każdym przypadku określenia i nie określenia stawki podatku VAT w SWZ – Zamawiający jest zobowiązany do ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT dokonania oceny ofert z uwzględnieniem stawki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawnymi. Uznanie błędnej stawki podatku od towarów usług za błąd w obliczeniu ceny chroni zasadę uczciwej konkurencji, gdyż wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia nie powinni konkurować ze sobą przez zaniżenie stawek podatkowych. Posługiwanie się niższą, niż wynikająca z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, stawką podatku od towarów i usług, godzi w zasady wynikające z art. 16 pkt 1) PZP i zmniejsza należne wpływy do budżetu Państwa".
Izba potwierdza zatem, że oceny ofert należy dokonać z uwzględnieniem prawidłowej i zgodnej z prawem w danym momencie, stawki podatku VAT. Ocena ofert z uwzględnieniem zaniżonej stawki podatku VAT (czyli nieprawidłowo ustalonej) sprawia, że takie oferty są bardziej konkurencyjne co narusza zasadę uczciwej konkurencji.
Można zatem wnioskować, iż zdaniem Izby oceny ofert należy dokonać z uwzględnieniem właściwej dla danego wykonawcy stawki podatku VAT.
Podstawa prawna
Art. 223 ust. 1, art. 225, art. 16 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
* Anna Kaźmierczak – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie pracuje w departamencie ds. zamówień publicznych w jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
-
Ekspertyzy w różnych budynkach, ale w tym samym roku - czy wymagają oddzielnych postępowań?
Zamówienia publiczneAby właściwie ustalić wartości zamówień do 130.000 zł, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. -
Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?
Zamówienia publiczneJednym z najbardziej dolegliwych dla dłużnika sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości. Egzekucja z nieruchomości może być wszczęta jedynie na wniosek wierzyciela. Komornik nie może prowadzić egzekucji z urzędu. -
Prawo do wniesienia odwołania po upływie terminu związania ofertą
Zamówienia publiczneW obowiązującym stanie prawnym, jeżeli zamawiający nie wezwie wykonawcy do przedłużenia terminu związania ofertą na zasadach opisanych w ustawie Prawo zamówień publicznych, wykonawca nie traci prawa do wniesienia odwołania jako podmiot nieuprawniony.