Pytanie
Wykonawca z USA w formularzu ofertowym podał wartość netto oferty, stawkę VAT -23% i kwotę brutto. Czy Zamawiający musi wezwać wykonawcę do wyjaśnienia zaoferowanej ceny brutto? Czy tak złożona oferta może zostać uznana za prawidłową, ponieważ zgodnie z przepisami zamawiający płaci wykonawcy z USA tylko netto, a VAT odprowadza sam do US?
Odpowiedź
Instytucja wezwania wykonawcy do wyjaśnienia treści oferty każdorazowo ma na celu usunięcie wszelkich wątpliwości zamawiającego, w tym również, jeżeli zamawiający potrzebuje potwierdzenia prawidłowości swojej interpretacji zapisów w ofercie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
"Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile" ogłasza przetargi na malowanie klatek schodowych i piwnic oraz przebudowa i rozbudowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych o balkony w systemie "zaprojektuj i wybuduj":
Ogłoszenie premium 0 dni do końca24.02.2025
PIŁA, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji technicznej dla robót budowlanych oraz instalacyjnych przewidzianych do realizacji na nieruchomościach budynkowych
Ogłoszenie premium 22 dni do końca18.03.2025
INOWROCŁAW, Kujawsko - Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zauważyć należy, że jedynym przepisem w ustawie Pzp dotyczącym sposobu postępowania z ofertami w zakresie podatku VAT jest art. 225 ustawy Pzp. Dotyczy on jednak sytuacji, gdy obowiązek podatkowy powstaje po stronie zamawiającego. Jeżeli w przypadku wskazanym w zapytaniu, zamawiający jest pewien obowiązku odprowadzenia podatku po stronie wykonawcy, wówczas wskazany przepis nie ma zastosowania. W takim przypadku wiążące są wyłącznie zapisy swz i formularza ofertowego. Jeśli zamawiający nie przewidział odpowiedniego sposobu przedstawienia oferty w przedmiotowym przypadku, wówczas nie można obarczać wykonawcę winą za nieczytelnie złożoną ofertę.
Dlatego też, w ocenie autora, zasadne będzie wystąpienie do wykonawcy o złożenie wyjaśnień w zakresie wszelkich wątpliwości w związku z koniecznością odprowadzenia podatku VAT.
Podstawa prawna
Art. 225 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1129).
* Agnieszka Gwóźdź–Kuzior - autorka bloga www.blogopzp.pl, były kierownik zespołu zamówień publicznych w instytucji zamawiającej, obecnie Zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów instytucji zamawiającej, posiada tytuł radcy prawnego
-
Kiedy można dokonać bezpośredniej zapłaty podwykonawcy?
Zamówienia publicznePrawo zamówień publicznych w art. 465 wskazuje zasady bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy usług zleconych podwykonawcy podczas realizacji robót budowlanych. -
Jakie są korzyści dla zamawiającego z przeprowadzenia postępowania w trybie podstawowym z negocjacjami
Zamówienia publicznePrzepisy regulujące tryb podstawowy zostały umiejscowione w dziale - Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne, w art. 275-296 -
Jakie długi egzekwuje komornik?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy jest organem władzy publicznej, organem egzekucyjnym. Powierzono mu wykonywanie przede wszystkim czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym.