Pytanie
Wezwaliśmy wykonawcę do złożenia podmiotowych środków dowodowych. Wykonawca złożył wymagany załącznik "Wykaz Osób" z którego wynika, że kierownicy posiadają wymagane uprawnienia. Do tego dołączył skan decyzji o stwierdzeniu przygotowania zawodowego z wyjątkiem jednego kierownika (w/w decyzje nie zostały przez wykonawcę podpisane za zgodność z oryginałem). Czy możemy wezwać wykonawcę o uzupełnienie tej decyzji by stwierdzić, iż posiada wymagane uprawnienia. Z posiadanych dokumentów jakie posiadamy z wcześniejszych postępowań wynika, iż ta osoba nie posiada wymaganych uprawnień jakie żądaliśmy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na naprawę ścian elewacyjnych
Ogłoszenie premium 9 dni do końca14.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "BUDOWLANI" w Bydgoszczy ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie: "Wentylacji w lokalu użytkowym"
Ogłoszenie premium 6 dni do końca11.11.2024
BYDGOSZCZ, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Jeśli zamawiający ma wątpliwości co do tego, czy wykonawca spełnia warunek, ma prawo i obowiązek wezwać wykonawcę do wyjaśnień w tym zakresie i ewentualnego uzupełnienia stosownych dokumentów.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych w celu potwierdzenia spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji dotyczących zdolności technicznej lub zawodowej, zamawiający może, w zależności od charakteru, znaczenia, przeznaczenia lub zakresu robót budowlanych, dostaw lub usług, żądać następujących podmiotowych środków dowodowych:
(…) wykazu osób, skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.
Należy wskazać, że zamawiający na potwierdzenie warunku dysponowania określonymi osobami, nie ma prawa żądać od wykonawców dokumentów uprawnień, decyzji przygotowania zawodowego itp. Może jedynie żądać informacji na ten temat. Potwierdzeniem spełnienia tego warunku będzie zatem oświadczenie, jakie wykonawca złoży w wykazie osób. Zamawiający nie ma uprawnienia ustawowego, aby wzywać wykonawcę do uzupełnienia konkretnie dokumentu decyzji o stwierdzeniu przygotowania zawodowego. Ma natomiast prawo, a nawet jest do tego zobowiązany, wezwać wykonawcę do wyjaśnień w tym zakresie, wskazując, że w jego dyspozycji są dokumenty, które wskazują na to, iż wykonawca nie spełnia warunku. Wykonawca powinien zostać zobowiązany do wyjaśnienia tej sytuacji i wykazania za pomocą dowolnych środków dowodowych, iż spełnia warunek.
Podstawa prawna
Art. 126 ust. 2 i 3, art. 128 ustawy Pzp ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.),
§ 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415).
* Justyna Rek-Pawłowska - prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców
-
Święta w innych krajach w 2024 r., czyli dni wolne od pracy na saksach
Zamówienia publiczneW Polsce w 2024 r. przypada 13 dni świątecznych, wolnych od pracy. A jak to wygląda w innych krajach? -
Uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert: czy musi być publikowane
Zamówienia publiczneZasadą obowiązującą w Prawie zamówień publicznych jest, że w trybie przetargu nieograniczonego termin składania ofert wynosi minimum 35 dni kalendarzowych. -
Wymiar czasu pracy w 2024 roku
Zamówienia publiczneZastanawiałeś się kiedyś, ile godzin rocznie spędzasz w pracy? Decyduje o tym Kodeks Pracy i konkretną sumę łatwo obliczyć. W 2024 r., jeśli pracujesz na pełnym etacie (i oczywiście nie rozchorujesz się - czego ci gorąco życzymy) - będzie to 2008 godzin.