Pytanie
W kosztorysie ofertowym składającym się z 30 pozycji w jednej z nich wykonawca popełnił błąd polegający na wpisaniu innej kwoty wartości netto niż cena jednostkowa netto przy ilości 1 szt. (tj. wartości netto 4 000,00 zł, cena jednostkowa netto 2 000,00, ilości 1 szt) czy poprawa takiego błędu może zostać zaliczona do rachunkowych i innych omyłek jednocześnie? Nadmieniam, iż zamianie ulegnie również wartość brutto całej inwestycji oraz wartość zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zgodnie z art. 223 ust. 2 Pzp zamawiający poprawia w ofercie:
1) oczywiste omyłki pisarskie,
2) oczywiste omyłki rachunkowe, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek,
3) inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty
? niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona.
Zgodnie z poglądami doktryny z omyłką rachunkową zamawiający ma do czynienia w sytuacji stwierdzenia niezamierzonego, widocznego, bezspornego i niebudzącego wątpliwości błędu rachunkowego, polegającego na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego. Przykładem takiej omyłki może być nieprawidłowe działanie na liczbach, nieprawidłowe przemnożenie czy dodanie poszczególnych składników.
Poprawienie omyłek służy naprawieniu oświadczenia woli wykonawcy w taki sposób, w jaki oświadczenie te wyglądałoby, gdyby do omyłki nie doszło.
W sytuacji opisanej pytaniem zamawiający ma do czynienia z oczywistą omyłką rachunkową, którą powinien poprawić zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji, jeśli takie są (np. wskazówkami, że wykonawca ma dokonać wyliczenia poprzez przemnożenie ilości sztuk oferowanego produktu przez cenę jednostkową netto.
Po dokonaniu takiej poprawki zamawiający jest obowiązany do uwzględnienia konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek (art 223 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp).
A zatem pismo zawierające informacje o poprawieniu omyłki powinno też poprawiać wartość brutto całej oferty.
Co się tyczy wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy to jest ono wartością procentową liczoną od wartości oferty brutto, a zatem wartość procentowa nie ulegnie zmianie. Zmieni się jedynie wartość kwotowa. Jednak wyliczenia tej wartości dokonuje się przed zawarciem umowy a nie na etapie badania i oceny ofert, na którym znajduje się, jak wynika z pytania, obecnie zamawiający.
Podstawa prawna
Art 223 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1129).
-
Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza: wpływ na wierzyciela i dłużnika
Zamówienia publiczneUpadłość tzw. konsumencka tj. upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma istotny wpływ na prowadzone postępowania egzekucyjne oraz na sytuację wierzyciela i dłużnika. -
Jakie są wysokości opłat egzekucyjnych, które pobiera komornik?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego lub wykonanie innych czynności pobiera opłaty. -
Co zrobi komornik kiedy dłużnik okaże mu potwierdzenie zapłaty długu?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela i na podstawie tytułu wykonawczego, który zazwyczaj stanowi orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności.