Zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych przedmiot zamówienia obejmujący zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zamawiający zobowiązany jest opisać za pomocą PFU.
Program Funkcjonalno-Użytkowy obejmuje opis zadania budowlanego, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont balkonów wraz z wymianą balustrad w budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 22 dni do końca13.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 10 dni do końca01.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
PFU poza opisem przedmiotu zamówienia w formule „zaprojektuj i wybuduj" służy również do ustalenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych – w konsekwencji PFU ma wiodące znaczenie dla przygotowania oferty cenowej składanej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Kiedy PFU nie jest niezbędne ?
Zgodnie z powyższym zamawiający musi opracować PFU w przypadku zamówień udzielanych w formule „zaprojektuj i wybuduj".
Zapamiętaj: PFU nie jest niezbędne do przeprowadzenia każdego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej.
Brak obowiązku opracowania PFU przez zamawiającego jest dopuszczalne w przypadku przetargu na wybór autora dokumentacji projektowej jeżeli zamawiający opisał przedmiot zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący – patrz: art. 99 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Należy jednocześnie pamiętać, że PFU pozwala uniknąć nieporozumień lub sporów na etapie opracowywania dokumentacji projektowej przez wybranego projektanta oraz czyni bardziej jednoznacznymi określone przez zamawiającego oczekiwania i wymogi w zakresie przedmiotu objętego usługą projektową.
Wadą opracowywania PFU jest czas poświęcony na jego sporządzenie, co przesuwa w czasie ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wybór autora dokumentacji projektowej.
Uwzględniają powyższe należy zauważyć, że ostateczna decyzja w zakresie opracowania PFU w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na wybór autora dokumentacji projektowej należy do zamawiającego, który musi ocenić bilans korzyści i wad z opracowania PFU.
-
Jak sprawdzić czy pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?
Zamówienia publiczneCo do zasady, zmiana w zarządzie spółki nie wpływa na ważność udzielonego pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz spółki. -
Zamówienia bagatelne a materiały równoważne - co warto wiedzieć
Zamówienia publiczneMimo że regulamin nie dookreślał wprost, iż zamawiający ma obowiązek dopuścić materiały równoważne, to jednak został stworzony m.in. po to, aby zapewnić podmiotom równy dostęp do zamówień i ich równe traktowanie. -
Zwrot wadium w przetargu - terminy i procedura
Zamówienia publicznePrzepisy ustawy Pzp przewidują zwrot wadium w dwóch przypadkach: samodzielnie przez zamawiającego (bez wniosku wykonawcy) oraz na wniosek wykonawcy.