Niekiedy kwoty pochodzące z określonej kategorii wierzytelności w całości nie podlegają. Do takich kategorii świadczeń należą: świadczenie wychowawcze „800+" (dawniej „500+") oraz świadczenia rodzinne.
Komu przysługuje 800+
Celem świadczenia wychowawczego, tzw. „świadczenia „800+" jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie wychowawcze przysługuje osobom uprawnionym w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 3 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Świadczenia rodzinne
1) Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego.
2) Świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne.
3) Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka wypłacaną przez gminy na podstawie uchwały rady gminy osobom zamieszkałym na terenie jej działania, tzw. „becikowe gminne".
4) Świadczenia wypłacane przez gminy na rzecz rodziny.
5) Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. „becikowe".
6) Świadczenie rodzicielskie.
Zarówno prawo do świadczenia wychowawczego oraz świadczeń rodzinnych przysługuje, m.in.: obywatelom polskim oraz niektórym cudzoziemcom.
Dlaczego świadczenia „800+" i świadczenia rodzinne są wolne od egzekucji?
Świadczenia rodzinne i świadczenie wychowawcze nie podlega egzekucji. Oznacza to, że komornik sądowy nie może prowadzić egzekucji z takich świadczeń. A organ wypłacający świadczenia nie może dokonać potrącenia nawet w części ze świadczenia na rzecz komornika sądowego i egzekucji.
Należy podkreślić, iż ochrona przed egzekucją wskazanych świadczeń ma podwójny skutek. Po pierwsze świadczenia zwolnione są z egzekucji u organu je wypłacającego, a po drugie zwolnienie obejmuje również kwoty, które wpłynęły na rachunek bankowy dłużnika. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego nie obejmuje kwot pochodzących, m.in.: ze świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego (potocznie nazywanego „800+").
-
Podpis zaufany a "pieczęć podpisu zaufanego" - wyjaśniamy różnice
Zamówienia publicznePieczęć elektroniczna ministra właściwego do spraw informatyzacji potwierdza integralność danych podpisanych przy użyciu podpisu zaufanego oraz autentyczność podpisu. -
Jak sprawdzić czy pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?
Zamówienia publiczneCo do zasady, zmiana w zarządzie spółki nie wpływa na ważność udzielonego pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz spółki. -
Program Funkcjonalno-Użytkowy nie zawsze jest wymagany
Zamówienia publiczneW systemie zamówień publicznych Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) ma istotne znaczenie dla wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego.