Kiedy przysługuje zwrot wadium w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
Zgodnie z art. 98 ust. 1 Prawa zamówień publicznych zamawiający zwraca wadium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia jednej z okoliczności:
- upływu terminu związania ofertą;
- zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego;
- unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 9 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 20 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Redakcja wyżej wskazanego przepisu nie daje zamawiającym uprawnienia do wprowadzania procedur formalnoprawnych ograniczających lub formalizujących zasady zwrotu wadium w dłuższym terminie niż wskazany powyżej.
Zwrot wadium w okolicznościach przewidzianych w art. 98 ust. 1 pkt. 1-3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie wymaga żadnego działania ze strony wykonawcy i powinien nastąpić w terminie określonym we wskazanym przepisie.
W ocenie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych brak zwrotu wadium wykonawcom, w terminie przekraczającym 7 dni kalendarzowych od dnia zaistnienia zdarzenia obligującego do zwrotu kwoty wadium, stanowi naruszenie przepisów ustawy Pzp.
Jakie są konsekwencje opóźnienia w zwrocie wadium przez zamawiającego?
Niedotrzymanie terminu zwrotu wadium nie prowadzi jednak, co do zasady, do nieważności procedury udzielenia zamówienia publicznego. Świadczy jednak o braku profesjonalizmu ze strony zamawiającego jako instytucji kompetentnej w prowadzeniu procedur udzielania zamówień publicznych.
-
Zwrot wadium w przetargu - terminy i procedura
Zamówienia publicznePrzepisy ustawy Pzp przewidują zwrot wadium w dwóch przypadkach: samodzielnie przez zamawiającego (bez wniosku wykonawcy) oraz na wniosek wykonawcy. -
Kiedy zamawiający ma obowiązek płacić wynagrodzenie w częściach?
Zamówienia publiczneZamawiający zobowiązani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych obligatoryjnie muszą zgodzić się na częściową wypłatę wynagrodzenia należnego wykonawcom za wykonane dostawy, usługi lub roboty budowlane. -
Czy można przeksięgować kwotę wadium?
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera zakazu przeksięgowania kwoty wadium z jednego postępowania prowadzonego uprzednio przez zamawiającego na kolejne postępowanie (również o innym przedmiocie), w którym uczestniczy ten sam wykonawca. -
Jak prawidłowo zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
tajemnica przedsiębiorstwaZgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżona informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.