Partnerzy serwisu:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wnosi się do sądu zamówień publicznych (aktualnie XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy i Zamówień Publicznych Sądu Okręgowego w Warszawie).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby, przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi.  

Złożenie skargi w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo wysłanie na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, jest równoznaczne z jej wniesieniem. 

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej przekazuje skargę wraz z aktami postępowania odwoławczego do sądu zamówień publicznych w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania. 

Prezentowany środek odwoławczy przysługuje zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom ubiegającym się o uzyskanie zamówienia publicznego.  

Kto może złożyć skargę na orzeczenie KIO?

Skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej może wnieść również przystępujący do odwołania, który zgłasza sprzeciw od decyzji zamawiającego uwzględniającej odwołanie wniesione przez wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego.  

Możliwe jest również wniesienie skargi do sądu zamówień publicznych w związku z umorzeniem postępowania odwoławczego przez Krajową Izbę Odwoławczą. W tym przypadku termin na wniesienie skargi biegnie od momentu otrzymania przez stronę wnoszącą skargę postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego. Termin wniesienia skargi na decyzję o umorzeniu postępowania odwoławczego wynosi 14 dni kalendarzowych liczonych nie od dnia wyznaczonego uprzednio jako termin rozprawy przed składem orzekającym KIO, ale od dnia otrzymania pisemnego postanowienia wraz z uzasadnieniem decyzji KIO.