Partnerzy serwisu:
Zgodnie z art. 137 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, w przypadku gdy zmiana treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiający przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp.

Zakaz przedwczesnej publikacji zmian w SWZ

W przypadku, o którym mowa w art. 137 ust. 4 ustawy Pzp, udostępnienie zmiany treści SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania nie może nastąpić przed publikacją ogłoszenia, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, z wyjątkiem przypadku gdy zamawiający nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania tego ogłoszenia (zgodnie z art. 137 ust. 5 ustawy Pzp).  

W tym miejscu wskazać należy, że termin oznaczony w godzinach rozpoczyna się z początkiem pierwszej godziny i kończy się z upływem ostatniej godziny (art. 8 ust. 2 ustawy Pzp) – a dla obliczenia godzin nie ma znaczenia, czy są to godziny przypadające na dni robocze, czy dni świąteczne. Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w godzinach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu godziny, w której to zdarzenie nastąpiło. Mając zatem na uwadze określony w art. 8 ust. 3 ustawy Pzp sposób obliczania terminu oznaczonego w godzinach, należy wskazać, iż zamawiający, który udostępnił zmiany treści SWZ oraz ogłoszenia o zmianie ogłoszenia/sprostowaniu ogłoszenia na stronie internetowej prowadzonego postępowania w terminach wcześniejszych, niż wynika to odpowiednio z treści art. 137 ust. 5 ustawy Pzp i art. 88 ust. 3 ustawy Pzp, tj. przed upływem 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania ww. ogłoszeń o zmianie ogłoszenia/sprostowaniu ogłoszenia, dopuszcza się naruszenia odpowiednio art. 137 ust. 5 ustawy Pzp i art. 88 ust. 3 ustawy Pzp.  

Wskazany rodzaj naruszenia pozostaje jednak w większości przypadków bez wpływu na wynik prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.  

W praktyce: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym w celu uniknięcia ryzyka ewentualnego naruszenia ustawy Pzp przy zmianie terminu składania ofert w prowadzonym postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, zamawiający muszą przewidzieć konieczność zmiany terminu składania ofert co najmniej na 48 godzin przed upływem terminu dotychczas obowiązującego.