Zakaz przedwczesnej publikacji zmian w SWZ
W przypadku, o którym mowa w art. 137 ust. 4 ustawy Pzp, udostępnienie zmiany treści SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania nie może nastąpić przed publikacją ogłoszenia, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, z wyjątkiem przypadku gdy zamawiający nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania tego ogłoszenia (zgodnie z art. 137 ust. 5 ustawy Pzp).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 24 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
W tym miejscu wskazać należy, że termin oznaczony w godzinach rozpoczyna się z początkiem pierwszej godziny i kończy się z upływem ostatniej godziny (art. 8 ust. 2 ustawy Pzp) – a dla obliczenia godzin nie ma znaczenia, czy są to godziny przypadające na dni robocze, czy dni świąteczne. Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w godzinach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu godziny, w której to zdarzenie nastąpiło. Mając zatem na uwadze określony w art. 8 ust. 3 ustawy Pzp sposób obliczania terminu oznaczonego w godzinach, należy wskazać, iż zamawiający, który udostępnił zmiany treści SWZ oraz ogłoszenia o zmianie ogłoszenia/sprostowaniu ogłoszenia na stronie internetowej prowadzonego postępowania w terminach wcześniejszych, niż wynika to odpowiednio z treści art. 137 ust. 5 ustawy Pzp i art. 88 ust. 3 ustawy Pzp, tj. przed upływem 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania ww. ogłoszeń o zmianie ogłoszenia/sprostowaniu ogłoszenia, dopuszcza się naruszenia odpowiednio art. 137 ust. 5 ustawy Pzp i art. 88 ust. 3 ustawy Pzp.
Wskazany rodzaj naruszenia pozostaje jednak w większości przypadków bez wpływu na wynik prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
W praktyce: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym w celu uniknięcia ryzyka ewentualnego naruszenia ustawy Pzp przy zmianie terminu składania ofert w prowadzonym postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, zamawiający muszą przewidzieć konieczność zmiany terminu składania ofert co najmniej na 48 godzin przed upływem terminu dotychczas obowiązującego.
-
SWZ - czy wykonawca może zaproponować sprzęt o lepszych parametrach niż w ofercie?
Przetargi krok po kroku -
Środki dowodowe w zamówieniach publicznych - kiedy można je uzupełniać?
przedmiotowe środki dowodoweZgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty. Natomiast w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert oraz przedmiotowych środków dowodowych. -
Udostępnienie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej znosi obowiązek jej przesłania na wniosek
Zamówienia publiczneNaczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 maja 2024 r. (sygn. III OSK 1285/22) stwierdził, że udostępnienie informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poinformowanie wnioskodawcy o jej dostępności wyklucza obowiązek ponownego udostępnienia tych informacji na wniosek o dostęp do informacji publicznej. -
Jak prawidłowo zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
tajemnica przedsiębiorstwaZgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, że zastrzeżona informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.