Partnerzy serwisu:
Zamawiający w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia określa między innymi zindywidualizowane dla danego zamówienia wymogi, jakie muszą zostać spełnione przez wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego w zakresie obliczenia ceny realizacji przedmiotu tegoż zamówienia.

Jak unikać błędów w kalkulacji ceny w świetle Specyfikacji Warunków Zamówienia?

Jeżeli zamawiający poprzez zapisy Specyfikacji Warunków Zamówienia wymaga, aby w cenie oferty zostały uwzględnione wszystkie koszty ponoszone przez zamawiającego, to brak podania ceny jednostkowej jednego z elementów objętych przedmiotem zamówienia może zostać uznany za błąd w obliczeniu ceny, który musi skutkować odrzuceniem oferty. 

Nie jest bowiem możliwe nabycie np. urządzeń/materiałów/podzespołów/itp. wymaganych przez zamawiającego za darmo, w związku z czym wykonawca musi liczyć się z postawieniem zarzutu, że nie zastosował się do sposobu obliczenia ceny wskazanego w zapisach Specyfikacji Warunków Zamówienia.  

Wystąpienie błędu, o którym mowa w art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo zamówień publicznych, należy oceniać w kategoriach obiektywnych, a więc niezależnych od motywów zachowania wykonawcy przy kształtowaniu treści oferty.  

Ustawowy obowiązek zamawiającego odrzucenia oferty zawierającej błędy w obliczeniu ceny zakłada wolę ustawodawcy zapewnienia stanu porównywalności ofert, z uwzględnieniem reguł uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami zabiegającymi o uzyskanie zamówienia publicznego. 

Błąd w obliczeniu ceny – definicja i konsekwencje prawne

Błąd w obliczeniu ceny oferty, do którego ma zastosowanie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Pzp, a w konsekwencji odrzucenie oferty, nie jest błędem rachunkowym, lecz błędem polegającym na wadliwym doborze przez wykonawcę poszczególnych elementów mających wpływ na właściwe obliczenie ceny. 

Jak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 czerwca 2023 r., wydanego w sprawie o sygn. akt: XXIII Zs 31/23:  

"Stosownie do art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny lub kosztu. Dla zastosowania ww. podstawy odrzucenia oferty konieczne jest stwierdzenie, że doszło do popełnienia przez wykonawcę tego rodzaju błędu, który skutkuje tym, iż cena podana w ofercie jest ceną nieprawidłową".
Wymaga to zatem stwierdzenia, iż odmienność sposobu obliczenia ceny przez wykonawcę skutkowałaby tym, iż cena oferty byłaby inna, gdyby wykonawca ściśle zastosował się do sposobu obliczenia ceny wskazanego w Specyfikacji Warunków Zamówienia.  

"Z błędem w obliczeniu ceny będziemy mieć zatem do czynienia w sytuacji przyjęcia przez wykonawcę niewłaściwych danych, wynikających przykładowo z nieprawidłowego ustalenia stanu faktycznego, czy też określenia w ofercie nieprawidłowej stawki podatku VAT, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki (por. uchwała SN z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt: III CZP 52/11 oraz III CZP 53/11)".